Трите видни русофилки, приятелки на Елеонора Митрофанова – Румяна
Ченалова, проф. Дарина Григорова и Василианна Мерхеб, са чели доклади на църковно-обществен форум в Москва. Гастролът им край стените на Кремъл обаче съвпада с разгорещената дискусия, която се води у нас, за „чуждите агенти“, „соросоидите“, грантаджиите – проводниците на упадъчно западно влияние. Според критериите на „патриотичната общественост“ у нас трите другарки би следвало също да влязат в графата „чужди агенти“. Или това не важи за грантаджиите от Москва! Все пак няма съмнение, че подобни задгранични командировки са за сметка на домакините, а освен това Кремъл вече обяви България за неприятелска страна.

Форумът, на който нашите русофилки са се изявили, е с претенциозното название „ХХХIII Международни коледни образователни четения“ и е проведен от 26 до 30 януари в Москва. (Коледа, както в известно, там се празнува по стария календар, през януари.). Организатори са руската патриаршия, президент- ската администрация на Путин, Държавната Дума и Министерството на културата и образованието. Трите българки са били единствените чужди представителки на форума, което е много показателно.

Кой гражданин на страна от ЕС ще отиде на четения с офицери от КГБ, маскирани като свещеници!

Темата на дискусиите, разбира се, е акцентирала върху военната мощ на Русия – „80-годишнината от Великата победа: памет и духовен опит на поколенията“. На помпозната сбирка, която се е провела из зали и черкви на руската столица, дръпнал слово и руският патриарх, милионер и офицер от КГБ Кирил Гундяев.

„Гнилата ябълка на българското правосъдие“ Румяна Ченалова, по израза на бивш френски посланик, прочела доклад на тема: „Държавата срещу канона: правният провал на антиправославната политика в Украйна". Интересно откъде ли юристката е извлякла емпиричен материал за изследването си. Поне в София не се е чуло да е ходила в Киев, вероятно е работила по данни на руската пропаганда, която залива слъжи и измишльотини социалните мрежи.

Професорката от Историческия факултет на Софийския университет Дарина Григорова пък е говорила по своята част – за „Св. Александър Невски: руската победа и българското възкресение, заедно в истината“. Изложението на Василианна Мерхеб е за „Мълчанието на Българската православна църква срещу украинската автокефалия – матрица за вселенски разкол“. Въпросната Мерхеб в най-непозната от трите лекторки за широката публика. В Москва е представена като църковен анализатор и богослов, а в София я наричат „християнка-талибанка" и е известно, че е пропита от омраза към Украйна.

Докладите на трите дами, както отбелязват руските медии, били топло приети от публиката, а авторките – наградени с възпоменателен медал „Патриаршеска благодарност“. Кой като тях! На форума е били протойерей Владимир Тишчук, който стана настоятел на Руската църква в София, след като поповете в нея бяха изгонени от България като руски шпиони.

Румяна Ченалова, която след като се раздели с тогата на съдия, се изживява като „адвокат, правозащитник“ и по брой снимки с руската посланичка Елеонора Митрофанова може би се конкурира единствено с патриарха Даниил и социалния министър Гуцанов. Да припомним, че тя и Василианна Мерхеб преди няколко месеца направиха, при това в сградата на държавната БТА, конференция „в защита на православието“ с участието на съмнителни фондации от Белград. Запознати тогава обясниха, че тези „фондации са руски структури, финансират се с кремълски пари и работят в Сърбия под прикритието на неправителствени организации. 
Сбирката в БТА беше завършила с гневно писмо, адресирано до украинската посланичка Олеся Илашчук. Само че борците срещу грантаджийството никога не споменават подобни изяви, спонсорирани от Кремъл, не се гневят срещу тях, дори не броят участниците в тях за „чужди агенти“.
Източник: Уикенд