Украйна преосмисля ролята на танковете след тежки загуби и нарастваща дронова заплаха

След като украинската армия загуби над 1000 танка, значителна част от които унищожени от руски дронове, военните са принудени да адаптират тактиката си. Според анализ, публикуван от Дейвид Акс за Forbes, бойните машини вече се използват по-скоро като прикрита, мобилна артилерия, отколкото като класически щурмови единици.

„Танковете вече не са бойни машини от близко разстояние. За да оцелеят в среда, наситена с дронове, екипажите са принудени да стрелят от укрития и веднага да се изтеглят,“ отбелязва Акс.

Структурна реформа в танковите сили

В отговор на променената реалност, украинската армия подготвя мащабна реорганизация:

  • Разформироване на големите танкови бригади – четири основни формирования с по 100 танка всяко ще бъдат разпуснати.
  • Преструктуриране в по-малки единици – освободените танкове ще бъдат преразпределени в 30-танкови батальони, интегрирани към механизирани и пехотни бригади.
  • Участие на западна техника – танкове като Leopard 1A5 и Leopard 2A4, предоставени от съюзници, също ще бъдат включени в новата организационна схема.

Дроновата война – основен фактор за промяната

Според Акс, целта на реформата е да се намали количеството, но да се повиши ефективността на наличната танкова техника чрез по-гъвкава тактика.

„Ролята на танковете вече е второстепенна – те са по-скоро инструмент за огнева подкрепа, отколкото основна ударна сила,“ подчертава анализаторът.

Недостигът на пехота диктува приоритети

Намаляването на броя на танковите формирования има и стратегически ефект – освобождаване на човешки ресурс в полза на пехотата:

  • По-малко нужда от танкови екипажи – редуцирането на техниката намалява броя на военнослужещите, изпращани в танкови училища.
  • Пренасочване към пехотни части – наличният персонал ще бъде използван за попълване на бойната пехота, която изпитва сериозен недостиг.

Западните танкове – тежка техника с нови предизвикателства

Макар Leopard 2 и други западни машини да предлагат мощна огнева сила, те се сблъскват с реални ограничения на съвременното бойно поле:

  • Сложна поддръжка – ремонтите изискват евакуация на машините към западна Украйна или дори в чужбина, например Полша.
  • Уязвимост към дронове – дори със здрава броня, западните танкове не са достатъчно защитени срещу съвременни дронови атаки.

В условията на новата дронова война, Украйна е принудена да приеме реалността: тежката бронирана техника вече не доминира на фронта. Ролята на танковете се преформулира към поддържаща функция, докато основният фокус се насочва към възстановяване и подсилване на пехотата – ключов елемент за устойчиво противодействие в един динамично променящ се конфликт.

Източник: blitz.bg