Уникален златен пръстен на езически владетел от първата половина на IX век, вероятно хан Омуртаг, е бил открит в Плиска през миналото лято.
Той за пръв път е показан публично в интригуваща изложба, открита в началото на седмицата в Националния археологически музей. Това може би е една от най-интригуващите находки от изминалата година в изложбата „Българска археология 2022“
За 16-ти пореден път изложбата представя най-интересните находки и богат илюстративен материал от теренната работа на българските археолози. Като част от изложбата са представени постери за 53 археологически проекта.
Изложбата представя над 300 експоната от 30 обекта, илюстриращи развитието на културите в днешните български земи от Неолита (6000 години пр. Хр.) до Средновековието.
Златният пръстен на езически владетел от първата половина на IX век е открит в първата българска столица Плиска при разкопки на кръгла каменна площадка, която е заемала важно място в историята на града.
През 2021 г. при разкопките на това място е открит златен солид на византийския император Теофил от 831 г. на следващата година там е открит златен пръстен-печат с изображение на езически владетел. Археолозите не се наемат да кажат дали е бил на някой български хан, защото не искат да правят спекулации. По това време начело на българите е хан Омуртаг (814 - 831), след него се възкачва синът му хан Маламир (831 - 836), а след това престолът е зает от хан Пресиян (836-852). Най-вероятно (около 80%) пръстенът е на хан Омуртаг, но историците не желаят да се ангажират напълно с това мнение.
На плочката на открития пръстен е изобразено лице на мъж с диадема на главата и дреха с копчета и с украса от кръгли апликации. Теглото на бижуто е 26.8 гр., а диаметърът му е 2.7 см.
Източник: Уикенд
Коментирай