След като тези дни наследницата на Симеон Сакскобургготски – княгиня Калина влезе в новините с пиянската си изцепка, наяве излезе и друга скандална история около нея.

 

Факт е, че двамата със сина й Симеон-Хасан, са единствените наследници на Симеон Сакскобургготски, които получиха българско гражданство. Това става 2013 г. с президентски указ, по време на първото правителство на Бойко Борисов. Запознати разкриват факти, които едва ли биха изненадали някого – княгинята и синът й вземат българското гражданство със силните протекции на самия Борисов, при това забележете – при удивително кратки срокове. Нещо, което всички са наясно, че е немислимо за простолюдието.

 

Тогава бива хвърлен пясък в очите на широката общественост с официалното съобщение, че видите ли Калина искала да участва като българска представителка в състезания по конен спорт и поради тази причина се нуждаела от българските документи. След това обаче, както се предполага, не се чу нищо за нейните изяви като жокейка.

 

Юристи може би неслучайно свързват интереса на особите към българското гражданство със закона, който тогава изисква българско гражданство при собственост върху земя. Известно е, че в онези години на Сакскобургготски са върнати земи, гори и дворци.

 

Наглостта на княгиня Калина е безкрайна

На служителите в правосъдното министерство е издадена заповед само за няколко работни дни да подготвят цялата процедура.

Бивши служители в дирекцията за българско гражданство обаче си спомнят тази случка с немалка доза горчивина не заради тези къси срокове, а заради това, че са били задължени да съберат пари за таксите на документите на Калина и сина й! Такъв жест не е правен за никого, но в случая чиновници със заплати от по 1000 лева са накарани да даряват пари за въпросните такси. Иначе те не са кой знае колко високи – 250 лева за Калина и 20 лева за паспорта на сина й. Оказва се, че царските наследници не са си платили навреме и някакви други такси, затова чак след 5 години, когато вероятно е намерено кой да им ги плати, те получават пълния комплект документи.

 

По времето, когато Калина и Симеон-Хасан получават българско гражданство, министър на правосъдието е Диана Ковачева, която сега е омбудсман на републиката и участничка в конкурса за съдия в Европейския съд по правата на човека. В нейната канцелария, както и в кабинета на Бойко Борисов са направени тържествените снимки за спомен от паметния ден, в който са връчени паспортите на Калина и Симеон-Хасан.

 

Както се разчу, през уикенда Калина катастрофира със „Сузуки“-то си пред хотел „Мура" в Боровец, а дрегерът отчете 1,5 промила алкохол в кръвта й. В нейна защита съпругът й Китин Муньос заяви, че случаят се преекспонира само защото ставало въпрос за дъщерята на Сакскобургготски. Според него съпругата му била разстроена, защото папагалът й избягал.

 

Любопитно съвпадение е, че дрегерът отчете също 1,5 промила алкохол и в кръвта на евродепутата Ангел Джамбазки, който беше спипан, че кара пиян край Боровец на 8 декември 2019 г. Пиянската изцепка на политика, който много се замогна, след като отиде в Брюксел, е след купон в хотел „Ястребец”. Джамбазки от години е известен, че си позволява да кара, след като е обърнал някоя и друга чаша. Навръх студентския празник КАТ обаче го спипа и след като скандалът беше запазен 5 дни в тайна, гръмна доста ефектно в медиите. Беше съобщено, че на място дрегерът е отчел 1,5 промила алкохол. Джамбазки признал, че е пил, но настоял за кръвна проба. За разлика от него, Калина отказа.

 

Пробата на Джамбазки, изследвана не както изисква законът – в най-близкия център на „Спешна помощ” – в случая в Самоков, а във Военномедицинска академия, която по това време е на подчинение на неговия партиен вожд и военен министър Красимир Каракачанов, даде резултат в негова полза. Оказа се, че е употребил алкохол под 1,2 промила, което води единствено до административна глоба.

 

Ако се бяха потвърдили онези 1,5 промила, Джамбазки трябваше да се раздели и с високо платеното си, меко казано, депутатство, и с Брюксел. Тази история се запомни и с факта, че Джамбазки е единственият шофьор в страната, който е давал кръв не само в друго населено място, но и извън установения срок.

 

Той е фиксиран до 45 минути, когато нарушителят е спрян в населено място с лаборатория и 120 минути в останалите случаи. Как е успял Джамбазки да прелети до ВМА за броени минути, остава мистерия и досега. Нямаше и данни от анализ за наличие на наркотици в кръвта му, по-точно за такова изследване нищо не се чу, а по закон двете – за алкохол и наркотици, вървят заедно.

 

В крайна сметка господин патриотът се измъкна сух и невредим от скандала – глобиха го някакви си 1000 лв. и му прибраха шофьорската книжка за година. Предстои да видим каква ще бъде развръзката около сюжета с царската дъщеря.

Източник: Уикенд