Дори и мощният граждански отпор не е в състояние да пресече мераците на олигарси да превърнат в бетонни джунгли тип Слънчев бряг българските планини.
След като номерът не мина в Банско и на Витоша, сега на ред е природен парк „Сините камъни“. Еколози алармират, че под благовидни предлози и с горещата подкрепа на кмета и общински съветници от Сливен, скандалният местен дерибей Димитър Батаков и бизнесмени, близки до Йордан Лечков, правят всичко възможно да разкостят емблематичната природна забележителност край града.
Мераците са да бъдат извадени от територията на парка стотици декари, с което ще се позволи тяхното застрояване. И това е само началото, убедени са стотиците граждани от Сливен, които от един месец с протести опитват да спрат бетонирането.
А има какво да се пази. Създаденият през 1980 г. природен парк „Сините камъни“ отдавна се е превърнал в любимо място за отмора на хората в Сливен. Дом е и на десетки видове защитени животни и растения.
Земята около хотел "Шато Алпиа" вече е изключена от границите на природния парк
Досега призивите на загрижените за природата граждани не намират подкрепа от кмета Стефан Радев и областния управител Чавдар Божурски, и двамата членове на ГЕРБ. Как ли да ги чуят, като така ще пресекат мераците на свои партийни другари, убедени са еколози. Процедурата по изваждане на земи от границите на парка започва по искане на фирма „Болкън резидънс“ на скандалния гербаджия и бивш общински съветник Димитър Батаков. Фирмата му управлява хотел „Шато Алпиа“, който е бивша резиденция на комунистическия диктатор Тодор Живков.
На 20 август миналата година Батаков подава молба до екоминистерството за изключване от територията на парка на парцела от 12 декара, върху който е вдигнат хотелът. Отделно от това гербаджията иска да се промени и статутът на земята от публична на частна държавна собственост. Това ще му позволи впоследствие да я купи. Искането на Батаков е прието на драго сърце от служебното правителство. Напук на всеобщото убеждение за мудните бюрократи, броени дни след подаването на молбата всички ангажирани с темата държавни институции (економинистерство, РИОСВ, представители на парк „Сините камъни“, областен управител на Сливен) се задвижват скоростно.
Буквално за дни заплетеният екологичен казус е изяснен със съответните експертизи. Приетото на 4 септември становище е, че теренът около хотел „Шато Алпиа“ не отговаря на изискванията за защитена територия. Протестиращите хора в Сливен са категорични, че подобен въпрос няма как да се изясни за две седмици. Далеч по-дребни екологични процедури отнемат по месеци и дори години. Явно, когато става дума за правилния човек, сроковете са други.
Изключването на хотелския двор от границите на природния парк е най-малкият проблем, убедени са протестиращите. По-скоро то е първа стъпка от таен план за бетониране на защитената местност.
Докато се точи казусът с хотела на Димитър Батаков, за парк „Сините камъни“ изведнъж се сеща и кметът на Сливен Стефан Радев. По негово предложение общинският съвет приема в местностите Даулите и Карандила да се създадат т.нар. селищни образувания с обща площ от около 800 декара. С това земята там вече се води урбанизирана територия и се изключва от границите на парка, обясняват недоволните граждани. Оттук до последващата продажба на общинските терени и наливане на бетон има само една крачка. Историята показва, че когато става дума за големи пари за строителство на хотели, а такива интереси не липсват за парк „Сините камъни“, съгласието на властите лесно може да бъде купено.
Кметът на Сливен Стефан Радев, разбира се, отрича да има намерение да разпродава общинските земи. Обяснението му за внасяне на скандалното решение звучи доста по-невинно. Според Радев в защитените местности Даулите и Карандила още от времето на социализма има построени почивни станции, заведения, спортни съоръжения и дори малка ски писта. Голяма част от тях са запустели и се нуждаят от ремонт. За да може обновяването да е законно, територията на Даулите и Карандила трябва да има приет Подробен устройствен план (ПУП), а статутът на земята – променен.
Природозащитниците бързо го опровергаха. Те припомниха, че законодателството и сега позволява ремонтирането на построени в миналото съоръжения в парка. Няколко от заварените от социализма сгради вече са го направили, без да е нужно да се променя статутът на земята, и то в целите две местности на площ от 800 декара.
Кметът Радев се закле, че ново строителство на хотели или вилни селища няма да има, а цялата процедура е само заради старите почивни станции. Дали обаче утре той или неговите наследници на поста няма да размислят? Все пак, върху 800 декара, които вече са извадени от границите на природния парк, има място за доста много постройки, а кандидат-купувачи за земите едва ли ще липсват.
Природозащитниците припомниха, че още през 2010 г. тогавашният кмет Йордан Лечков обяви планове за строителство на ски курорт и вилни селища в същите местности Карандила и Даулите. Твърдеше се, че интерес към създаването на нов зимен курорт имал наш олигарх. Лечков дори поиска държавата да прехвърли на Общината Сливен собствеността на земите в парк „Сините камъни". След протест от еколози правителството поряза мераците на Йордан Лечков. С това очевидно плановете за бетониране на парк „Сините камъни“ не са спрели, а само се търси нов начин да се случат, подозират недоволните граждани. След решението на общинските съветници в Сливен скоро може да ги видим и реализирани...
Източник: Уикенд
Коментирай