В навечерието на 13 февруари четири граждански организации – „За достъпна и качествена храна“, Федерация на потребителите в България, „Системата ни убива“ и Обединени пенсионерски съюзи – призоваха българските граждани да бойкотират супермаркетите заради драстично високите цени на хранителните стоки. В пресконференцията по темата се включиха и  Мая Манолова, бивш омбудсман и председател на гражданската платформа „Изправи се.БГ“ и Велизар Енчев – бивш посланик на България в Хърватия.

„Тази кауза вече дава своите резултати – тя е основна тема в медиите и социалните мрежи. Над два милиона души са достигнати от призива за бойкот“, заяви Манолова. Тя разкри, че в инициативата за бойкота освен потребителски организации и организации на социални групи с ниски доходи като пенсионери и хора с увреждания, се включват и много млади хора като групата във фейсбук е създадена от млад български студент в Холандия, който след връщането си от ваканция е бил шокиран от факта, че цените на храните у нас са по-високи от тези в Нидерландия за едни и същи продукти в едни и същи търговски вериги.

Сред първите успехи на обявения бойкот е и внасянето от народни представители на законопроект за таван на надценките на основни храни, който Манолова представи миналата седмица. По думите на бившия омбудсман се очаква в следващите дни законът да се разгледа от комисиите на парламента по инициативата на БСП – Обединена левица и МЕЧ, а други парламентарни групи също са представили свои сходни законопроекти.
Припомняме, че в представения от Манолова законопроект се предвижда държавата да определи основни хранителни продукти, като за един вид от всяка група важи пределна надценка от 10%.

Очакваме българското правителство да застане зад потребителите, а не зад търговските вериги. Това няма да е еднократна акция, заяви Велизар Енчев, който беше и водещ на пресконференцията. Той прочете и обръщение на организаторите, в което се казва, че в последните седмици се наблюдава драстично увеличаване цените на стоки от първа необходимост. Това е ценови удар, както за 800 000 пенсионери, които живеят под прага на бедността, така и за работещите бедни в България. Защо един и същи продукт в една и съща търговска верига има по-високи цени у нас, отколкото в същата търговска верига в Германия, Австрия, например, се посочва в текста. Затова  обявяваме общонароден бойкот на всички тези хранителни магазини в България, да последваме примера на хърватите, който доведе до сваляне цените на много хранителни стоки. На 13 февруари в магазините не трябва да има нито един купувач, да покажем на търговците, че има гневно гражданско общество, което няма да търпи ценовия произвол, прочете Енчев. "За Бога, братя и сестри, бойкотирайте и не купувайте нищо“, завършва обръщението.

Нели Димитрова от "Системата ни убива“ припомни, че премиерът Росен Желязков смята, че няма начин за пряка държавна намеса на пазара на стоки. Това означава за нас, че зад тези магазини има политически чадър, коментира тя.

“Призовавам всички да се включат заради бедните в България,” апелира Димитрова.

Организаторите остро разкритикуваха търговските вериги, които според тях са превърнали българските потребители в „донори на милиардни печалби“, а родните производители – в жертви на непосилни търговски надценки, достигащи 100% върху хранителните стоки.

„Казват, че искането за пределни надценки било непазарна мярка. А какво пазарно има в това, че търговските вериги „чупят ръцете“ на българските производители и ги изнудват?“ – попита риторично Мая Манолова.

По думите ѝ, бойкотът на 13 февруари е само началото. Ако цените не бъдат намалени, инициативата ще продължи с целенасочени акции срещу определени продукти и конкретни търговци.
„В Хърватия потребителски бойкот доведе до налагането на пределни цени на 70 основни храни. Най-голямата верига там свали цените на 1000 продукта! Можем и ние!“, подчерта Манолова и призова всички българи да се включат в акцията:
„На 13 февруари останете си вкъщи, не влизайте в супермаркетите! Нека магазините им останат празни, за да се стреснат! Нека покажем, че сме заедно!“