Язовир „Цонево“ – седмият по големина в България – преживява едно от най-сериозните си пресъхвания в последните десетилетия. Поради острия недостиг на валежи и драстично спадналия воден обем, голяма част от язовира вече е оголена, а на повърхността излизат обекти, дълго време останали скрити под вода. Особено впечатляваща е гледката към стария каменен мост над река Луда Камчия, потопен при изграждането на язовира през 1974 г. Сега отново се виждат неговите арки – мълчалив свидетел на миналото на района.
Още един природен символ, скалният феномен Чудните скали, който обикновено се извисява над водната площ, е останал напълно на сухо. Ръкавът на язовир „Цонево“ в близост до село Аспарухово е почти напълно пресъхнал, оставяйки след себе си картина на опустошение, но и възможност за преоткриване на историята.
В отговор на екологичната тревога, доброволци – служители от Басейнова дирекция и скаути от Варна – организираха мащабно почистване на пресъхналото корито. Инициативата има за цел да предотврати натрупването на отпадъци и да поддържа района в прилично състояние, докато нивото на язовира е ниско.
Язовирът е дълъг около 28 километра и е проектиран с основна цел – водоснабдяване, напояване и енергийно подпомагане на региона. В миналото е носил името „Георги Трайков“, а днес е изправен пред сериозни предизвикателства. Липсата на вода поставя под заплаха не само екологичното равновесие, но и поминъка на местните общности, които разчитат на язовира за земеделие и туризъм.
Ситуацията в „Цонево“ е ясен сигнал за нуждата от по-добро управление на водните ресурси в страната и превенция срещу ефектите на климатичните промени.
Източник: blitz.bg
Коментирай