Обвиненият като съратник на имотната мафия, 3 години е зад решетките като поръчител на екзекуцията на бизнесмен
Частният съдебен изпълнител Галин Костов, ако реши да опише съдбата си, може да се получи криминален роман с интересни обрати. Името му се завъртя в медиите тези дни покрай скандалния опит да бъде отнет апартаментът на самотната баба Янка с решение на някакъв нелегитимен Арбитражен съд. По този повод министърът на правосъдието Георги Георгиев поиска Костов да бъде временното отстранен и глобен с 50 000 лева.
Оказва се, че Галин Костов е ветеран в подобни криминални сюжети с неочакван завършек. В далечната 2008 г. когато в ЧСИ във Варна, името му е замесено в убийството на бизнесмена Стоян Стоянов. Аферата с известна като „Гранити“ – по името на строителната фирма на убития. Прословутото дело се размотава из разните съдилища до 2023 г., но въпреки присъдите на наемните убийци (не изброяваме имената им, понеже не говорят нищо), все още продължават да витаят съмнения кой точно е поръчал и ликвидирал бизнесмена.
Покрай разследването на това престъпление Галин Костов съвсем закономерно губи правата си като ЧСИ. През 2010 г. му ги отнема тогавашният правосъден министър Диана Ковачева. През 2016 г. след като е изкарал близо 3 години в затвора заради „Гранити“ и в крайна сметка е оневинен, Галин Костов успешно изкарва конкурс. Отново е назначен за ЧСИ от актуалния по онова време министър Христо Иванов. Според запознати това се случва срещу сумата от над 200 000 евро.
Само че, докато го разследват по „Гранити“ от прокуратурата му спретват и второ обвинение – за неплатени данъци за над 34 000 лева. Това дело продължава 4 години и през 2016 г. Костов е оправдан като се оказва, че дори и прокуратурата накрая не е поддържала обвинението. Явно целта е била да го държат в напрежение заради „Гранити“. На свой ред обаче Костов завежда дело срещу прокуратурата и получава 134 хил. лева – компенсация за всичко преживяно около данъчното дело. За това че е бил хвърлен в затвора при разследването на „Гранити", поне досега не се е чуло да е търсил възмездие.
Да припомним и как точно Галин Костов се оказва забъркан в тази кървава история. Бизнесменът Стоян Стоянов е отвлечен на 6 март 2008 г. около 19 часа, докато паркира колата си в подземен гараж. Малко преди това е приключил преговори с турски бизнесмени за строеж на циментов завод край Бургас. В онази години статистиката нарежда „Гранити" на второ място в Бургаска област по печалби сред частните фирми, веднага след „Лукойл. Полицията издирва похитения Стоянов дълго и неуспешно, а инициативен комитет обявява солидна награда за информация. Близките му в отчаянието си се допитват и до врачки, но и от това няма поза. Едва след година и половина, на 18 октомври 2009 г. трупът на бизнесмена е открит в пуста местност в Дюлинския проход.
Няколко месеца по-рано, на 6 юни 2008 г. в ареста попадат варненците Стоян Колев и Нено Стоянов. Те са обвинени като подбудители и помагачи за отвличането. Малко по-късно разследването стига до извода, че Стоян Стоянов е убит от Манол Хаджиев – Индианеца и някакъв мистериозен съучастник на име Веско. Никой не знае и досега кой е този Веско, жив ли е и къде се намира. Тук възелът се заплита още повече, защото се оказва, че Манол Хаджиев е бил убит още през август 2008 г. от серийния убиец Недялко Димитров – Момата, който вече също не е жив.
При замесени толкова много имена накрая разследването стига до извода, че Стоян Стоянов е поръчан от бившия шеф на Агенция „Държавни вземания Станислав Михайлов и ЧСИ Галин Костов. Двамата били състуденти и продавали имоти на закъсали фирми. Благодарение на поста си Михайлов бил наясно къде има такива имоти. Със Стоян Стоянов имали конфликт, понеже искали да му продадат нива по пътя Варна – Бургас за 25 000 лева, но за него тази цена била нереално висока. Понеже упорито го натискали да я плати, бизнесменът им заявил, че ще сезира прокуратурата за имотните им афери. След пореден отказ да плати сумата, бизнесменът бил отвлечен и застрелян в гръб.
До мястото, където е заровен трупът му, ченгетата са заведени от някой си Стоян Петров, който в крайна сметка е уличен като един от извършителите на убийството и получава 18 години затвор. Когато делото стига до Върховния съд, магистратите подчертават, че „неприязненото отношение" между собственика на „Гранити" и подсъдимия Станислав Михайлов е наличен и достатъчен мотив за извършване на престъпленията”. ЧСИ Галин Костов обаче е оправдан, но преди това е задържан близо 3 години в затвора.
Станислав Михайлов е осъден задочно на 20 години като поръчител, но той изчезва още през 2008 г. и досега се издирва. Казват, че е избягал през Гърция в Италия, но не е изключено и да е ликвидиран. Престъпниците, извършили убийството, признават в съда, че Михайлов им е показал как изглежда Стоян Стоянов и какви са навиците му. Следили го цяла седмица в Бургас, а след това го отвлекли и откарали в проход. Тогава Манол Хаджиев – Индианеца го приближил в гръб и стрелял почти от упор в дясното му слепоочие. Стоянов издъхнал, а съучастниците завлекли трупа на 60 метра от пътя. Изкопали дупка, в която го заровили.
Версията за скъпата земя като мотив за престъплението е лансирана първо от магистрат от Бургас. Запознати казват, че той взел апартамент от „Гранити” за любовницата си, но не го платил. После обаче насочил следователите към Светослав Михайлов и Галин Костов. Преди да се стигне до тази конкретика, подучени от него лица от криминалния контингент започнали да пускат слухове, че Стоян Стоянов е поръчан от Варна. Това пък съвпаднало с усилията на влиятелния в онези години антимафиот и зам.-шеф на ГДБОП Веселин Цоновски да закове като поръчители на убийството точно Светослав Михайлов и Галин Костов, припомнят си адвокати.
Друг интересен момент при разследването е, че след като е арестуван Нено Стоянов, сочен за посредник в похищението и разстрела, върху него започва натиск от Валентин Цоновски. Той искал Нено да натопи Костов и Михайлов като поръчители. Според адвокати Цоновски дори го предупредил, че ако не свидетелства по този начин, ще гние в затвора. След като получил отказ, полицаят ударил шамар на арестанта. След години Нено Стоянов обаче е оневинен.
По време на делото изплува и таен доклад, писан от анонимен антимафиот. В съдебната зала го представя защитата на Галин Костов. Докладът е три сканирани страници като се твърди, че е част от по-голям документ. Според прокуратурата обаче това е фалшификат. Така или иначе, но от написаното в спорния документ остава впечатлението, че серийният убиец Недялко Димитров – Момата се договорил с разследващите да насочи следствието към Галин Костов и Станислав Михайлов. По време на процеса обаче Момата се отказва от показанията си.
Друг любопитен момент в „тайния доклад" е твърдението, че заради разследването във Варна пристигат „бопаджии" от Бургас. Те били специално изпратени, за да работят по версията, че поръчката на престъплението идва от Варна. Там били образувани три разработки, но завършили без успех. В крайна сметка се оказва, че в делото като свидетели са насъбрани все лица, свързани с наркомафията по Черноморието и в частност тогавашни съратници на прословутия Митьо Очите.
В тази връзка да уточним, че разследването работи и по втора следа. Свидетели разказват, че един от последните, с когото приживе разговаря убитият собственик на „Гранити”, е тогавашният председател на отделение на Върховния административен съд Панайот Генков. Заедно със сина си Генков уточнявал със Стоян Стоянов покупката на строителни материали. Неофициална версия обаче гласи, че Стоян Стоянов потърсил помощ от съдията срещу Тодор Стамов – Малкотърновеца. Причината е, че близкият до Димитър Желязков – Очите е бивш приятел на жената, с която по това време живее бизнесменът. Твърди се още, че Стоянов дал 10 000 евро рекет на Малкотърновеца, за да не го притеснява. По време на отвличането и убийството на бизнесмена Малкотърновеца обаче е във Варненския затвор и няма данни да е замесен в убийството.
Похитеният и убит бизнесмен Стоян Стоянов приживе завършва строителния институт в
София и специализира в САЩ. Като студент се запознава с бъдещата си съпруга и двамата живеят в Сливен. В края на 2002 г. заедно със съдружници основават „Гранити” и за кратко време стават лидери на пазара.
През 2005 г. Стоянов обаче преживява тежка драма. Съпругата му умира от рак. След време бизнесменът среща Мария, жената, която след смъртта му ражда дъщеричка. След убийството на Стоянов синът му получава от съдружниците в „Гранити” 600 000 лева за дяловете във фирмата. На момиченцето обаче са дадени едва 2 хил. лв. и е лишено от наследство.
Източник: Уикенд
Коментирай