Австрия преосмисля социалната подкрепа за украинските бежанци: министър настоява за равнопоставеност
Австрийският министър на интеграцията, Европа и семейството Клаудия Плаколм призовава за прекратяване на практиката украинските бежанци да получават всички социални придобивки веднага след пристигането си в страната. Според нея, разселените лица от Украйна трябва да бъдат третирани по същия начин, както всички останали търсещи убежище.
„Смятам, че указът за разселените лица от Украйна трябва да бъде спрян незабавно“, заяви Плаколм по време на конференция по семейни въпроси, цитирана от Salzburger Nachrichten.
Темата стана особено актуална след съобщения в австрийските медии, че в град Залцбург се наблюдава ръст на регистрации на големи ромски семейства от украинската област Закарпатието – регион, който не е засегнат от военни действия. Въпреки това, семействата получават пълен достъп до семейни помощи, детски надбавки и социални обезщетения, като много от тях не говорят нито украински, нито руски, но представят новоиздадени украински паспорти.
Специалният представител на Залцбург по въпросите на бежанците, Антон Холцер, е сезирал имиграционната полиция с молба за проверка на казуса. Той подчертава, че украинците, за разлика от други бежанци, могат да се върнат временно в родината си, без това да повлияе на техния социален статут и право на помощи.
Случаят предизвиква все по-широк обществен и политически дебат в Австрия. Изданието Kurier съобщи, че властите обмислят преразглеждане на критериите за отпускане на социална помощ на украинските бежанци, особено в светлината на увеличаващия се брой случаи на лица, пристигащи от невоенни райони.
Според данни на Европейската комисия, над 4,5 милиона украинци в момента се ползват със статут на временна закрила в Европейския съюз, който е удължен до март 2026 г. Въпреки това, редица европейски анализатори предупреждават, че при евентуално примирие в Украйна, статутът на тези бежанци може да бъде поставен под въпрос поради липсата на единна стратегия за действие в рамките на ЕС.
Източник: blitz.bg
Коментирай