Острото напрежение около Ормузкия проток получи нов политически заряд, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп отправи предупреждение към държавите от НАТО. В интервю за „Файненшъл таймс“ той заяви, че съюзниците на Вашингтон са изправени пред много тежки последици, ако не подкрепят усилията на Съединените щати за възстановяване на свободното преминаване през стратегическия морски маршрут.

Американският държавен глава подчерта, че страните, които получават енергоносители през Ормузкия проток, следва да поемат своя дял от отговорността за неговата сигурност. Според него е напълно логично онези, които имат пряка полза от този път, да съдействат, за да не бъде застрашено корабоплаването в района. Тръмп посочи и Китай като възможен фактор в ситуацията, като отбеляза, че Пекин е силно зависим от доставките на петрол през протока. Именно поради това той заяви, че иска да знае каква е позицията на китайското ръководство, преди да осъществи планираната си среща със Си Цзинпин, насрочена за края на март. По думите му визитата може да бъде отложена.

Изявлението идва, след като американският финансов министър Скот Бесент разговаря в Париж с китайския вицепремиер Хъ Лифън във връзка с подготвяната среща на върха в Пекин. В същото време от китайска страна засега не се забелязват сигнали за желание посещението да бъде отменено или отложено, въпреки усложнената обстановка около Иран, който е важен доставчик на петрол за Китай.

Паралелно с това Тръмп отправи остри критики към част от медиите, които според него разпространяват невярна информация за войната в Иран. Той обвини някои издания, че използват фалшиви изображения и видеа, създадени с изкуствен интелект, за да изкривяват реалната картина. Президентът изрази одобрение и към действията на председателя на Федералната комисия по комуникациите Брендън Кар, който е започнал преглед на лицензите на новинарски медии. Според Тръмп част от американската преса съзнателно разпространява подвеждащи внушения и продължава да подменя фактите по темата.

Източник: dir.bg