Куба плаче за своя диктатор, Фидел Кастро си отиде
Една от култовите фигури в световната история — Фидел Кастро си отиде. Цяла Куба е в траур заради новината и мнозина не могат да повярват, че това е истина. Големият държавник, който повече от 50 години бе начело на страната, издъхна в дома си на 90 години. Новината за смъртта на бившия лидер бе оповестена от брат му Раул Кастро, който заяви, че е дълбоко разтърсен от кончината на своя брат. Той също така оповести, че погребението ще бъде публично и обяви ден на траур за цялата страна. Фидел Кастро управлява Куба почти половин век преди през 2008 г. да предаде властта на брат си Раул. Последната му публична изява беше през април тази година, на конгреса на Комунистическата партия на Куба. Фидел Кастро е роден на 13 август 1926 г. (според някои източници — 1927) в Маяри, семейна плантация за захарна тръстика. Бащата на Кастро е бил собственик на плантация от 23 000 дка, а там като млад е работил и Фидел. Кастро завършва докторантура по право в университета в Хавана през 1950 година. След като завършва факултета, Кастро е възнамерявал да се кандидатира за поста на представител в кубинския парламент на изборите, насрочени за 1952 г., но генералът Фулхенсио Батиста сваля правителството и президента Карлос отказал изборите. В резултат на тези действия, Кастро е подал жалба срещу Батиста за нарушаване на конституцията, но съдът е отхвърлил жалбата. След наложената диктатура, Кастро заедно с група съмишленици на 26 юли 1953 г. оглавява и създава революционното движение, което променя историята на Куба.Първия опит да свали режима на Батиста е неуспешен, а повечето негови другари са убити, докато Кастро с още няколко от тях е затворен. В затвора остават до 1955 година, когато са освободени. След затвора Фидел Кастро заминава за САЩ, а по-късно се прехвърля в Мексико и заедно с Че Гевара основава движението "26 юли". Неговата борба срещу диктатора Батиста е завършена с победно влизане на войските на бунтовниците в Хавана на 8 януари 1959 година. [caption id="attachment_500269" align="aligncenter" width="639"]
Отиде си Фидел Кастро[/caption] От тогава, а заради идеологическите си различия и привързаност на САЩ към Батиста, започва и враждебното му отношение към Америка. Отношенията на САЩ и Куба едва тази година се подобриха — след 55 години най-накрая бе обявен и посланик на САЩ в тази страна. [gallery ids="500274,500273,500272,500271,500270,500268"]
Коментирай