Докато лидерите на САЩ и Украйна се готвят да седнат на масата за преговори, а делегациите на САЩ и Киев вече уговарят условията за край на войната, в Москва гледат с насмешка на цялата драма. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предупреди сънародниците си, че е твърде рано да очакват чудеса.

"Рано е да се надяваме, рано е и да бързаме да празнуваме. Не слагайте още розовите очила. Истината е, че дори и САЩ да не осигурява оръжие на Украйна, те вече имат достатъчно, за да продължат войната за месеци напред. И не е сигурно, какви решения ще вземе американския президент Доналд Тръмп и как ще се отразят те на Русия", додаде още Песков.

Говорителят на Кремъл предаде на обществото мнението на Владимир Путин, който остава скептичен по повод случващото се в Саудитска Арабия. При все това, дори Москва изрази желание да помогне на Вашингтон с добиването на редкоценни метали, като част от гаранциите, че ще спазва условията за мир в района.

Но защо всъщност Тръмп толкова държи да сложи ръка върху природните богатства на Украйна и да ги експлоатира за години напред?

На американския президент не му е нужно да влага милиарди в разработването и експлоатацията на залежите, при положение, че може да закупи готови суровини от Русия. Но разполагането на американски фракции на територията на Украйна, има две цели — първо — ще гарантира, че Русия повече няма да напада Украйна, а второ — че Америка ще държи изключително изкъсо и под око източния си съсед. И във всеки един момент ще може да се намеси, ако отново реши да променя границите на страната си. Отделно от това, икономическото влияние, което американците ще започнат да оказват върху търговията на Русия също не е за подценяване. Несъмнено ходът на Тръмп е повече от гениален. Киев и Москва сами пускат троянския кон на своя територия и по този начин се оказват в полето на влияние на Вашингтон. Нещо, което безразсъдната война на Байдън така и не постигна.

Що се отнася до Европа, поставена между двамата си стари "приятели", общността със сигурност трябва да намери нов начин да защитава собствените си интереси. А Лондон и Париж не са толкова загрижени за случващото се с Украйна, колкото за собствените си териториални цялости. И Русия е само повод, за да започнат собственото си въоръжаване. Вашингтон не е заинтересован от това да продължава да финансира НАТО, нито да поддържа добри добросъседски отношения с ЕС.

И Макрон разбира това по-добре от всеки друг. Нищо чудно, че се заговори за създаването на европейска армия. Която обаче няма за цел толкова, да се бори срещу Русия, колкото да се изправи срещу една по-сериозна заплаха, която идва от юг и югоизток. А след като и Америка реши удобно да обърне гръб, европейските страни започнаха да усещат, колко уязвими са срещу евентуални атаки, идващи от Близкия или далечния юг и изток.