Оказва се, че конците на схемата по източване на българските театри чрез мними назначения на служители в държавните културни учреждения и фиктивната продажба на билети за театрални и музикални постановки в цялата страна, са дърпани от сина на популярен и влиятелен политик, който към днешна дата е действащ министър.
Аферата с източване на българските театри лъсна на бял свят в началото на седмицата, когато стана известно, че популярният диригент Левон Манукян, който е директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград, е назначил фиктивно в началото на месец септември 41 души на работа, чрез които са били източени 1 млн. лв. от касата на филхармонията.
Фиктивно назначените на работа в разградската филхармония се оказаха предимно безработни мъже от Перник и региона, които не са получили нито стотинка, освен платените им осигуровки и трупащ им се трудов стаж. Парите са били прибирани от 40-годишния Петко Писков от пазарджишкото село Ивайлово и дясната му ръка Атанас Георгиев, а обвиняем по аферата е и 34-годишният Борис Чилов, който е теглил от банкомати парите на мнимите театрали, на които били издадени и банкови карти, за да получават по електронен път възнагражденията си.
Диригентът Левон Манукян е на свобода под парична гаранция от 50 000 лв. и с повдигнато обвинение за длъжностно престъпление, а министърът на културата Найден Тодоров го уволни дисциплинарно като директор на театъра в Разград. Според прокурора от Пловдивската окръжна прокуратура Галин Гавраилов, който ръководи разследването за източените почти 1 млн. лв. от театъра в Разград, диригентът Левон Манукян твърдял, че бил посъветван от влиятелен чиновник от Министерството на културата в София да работи съвместно с Петко Писков, който разработил софтуер за оптимизация на персонала и разходите на театрите.
Засега името на чиновника от културното министерство е засекретено, но се твърди, че схемата с фиктивните назначения е прилагана и в театрите в Смолян, Ловеч, Казанлък, Русе и Велико Търново.
Според запознати цялата престъпна схема по източването на милиони левове от българските театри чрез разнородни врътки е ръководена в сянка от 37-годишния М. Г., който е син на популярен български политик и действащ министър. Чрез свои хора в Министерството на културата аферистът е усвоил милиони левове не само от мними назначения, но и от фиктивни продажби на билети за театрални и музикални постановки. Държавата плаща по 14 лева за всеки продаден билет на театрални групи и поради тази причина през последните 2 години има бум на гастролиращи постановки в цяла България.
„Измамата е проста, но ефективна – когато театрална или музикална трупа изнася спектакъл в друго населено място, се обявяват двойно или дори тройно повече продадени билети. Впоследствие парите от държавната субсидия се разделят поравно между трупата и аферистите.
По тази схема са отклонени над 10 млн. лв. само за последната година.
Арестуваните по аферата в Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград Петко Писков, Атанас Георгиев и Борис Чилов участват в почти всички измамни схеми, чрез които се източва бюджетът на Министерство на културата, но над тях са министерският син М.Г. и двама високопоставени служители от културното министерство“, разкрива запознат с гнусната далавера.
Според близък до разследването популярният диригент и вече бивш директор на театъра в Разград, Манукян трябвало да прибере 250 000 лв. от схемата с фиктивно назначените на работа при него 41 души от Пернишка област.
Измамата лъсва на 20 септември, след като ръководената от Манукян институция подава заявка до Министерството на културата за изплащане на допълнителни възнаграждения, включително на новоназначените 41 служители.
В рамките на 3 дни – от 17 до 19 септември, на всеки от посочените новоназначени служители са преведени по сметки възнаграждения в размер на около 25 000 лева на човек или общо 937 889 лева. Това обаче привлича вниманието на доскорошни служители в театъра в Разград, враждуващи с диригента Манукян, които подават сигнал до прокуратурата за предполагаемо източване на средства в особено голям размер. По аферата се задействат обвинители от Пловдивската окръжна прокуратура, които на 26 септември арестуват Атанас Георгиев на бензиностанция в Пловдив, докато прибира пари, усвоени от двама фиктивно назначени театрали в Разград. В същия ден е задържан и Левон Манукян, както и Петко Писков, който е сочен като основното действащо лице в далаверата.
Според запознати, Манукян изпаднал в паника и обещал на разследващите да изпее схемата.
След осветяването на аферата служебният министър на културата Найден Тодоров се обяви за законодателни промени, с които да се орежат правомощията на театралните директори.
„Законите трябва да се променят по такъв начин, че схеми като тази в Разград повече да не бъдат възможни. Трябва да се орежат правомощията на директорите и бюджетът да е ясен за всички“, каза министърът на културата, който все още продължава да си е шеф на Софийската филхармония. Той се закани, че през следващите три месеца ще бъдат проверени назначенията във всички културни институти.
Източник: Уикенд, crimesbg.com
Коментирай