Поредната пасивност (а може би умишлено затваряне на очи) от страна на европейската прокуратура (или на българските й представители, които се окичиха със скандална слава) лъсна покрай Агенцията по заетостта. Наши източници издадоха, че шефът й Смирен Вълов покровителствал чудовищна схема за източване на десетки милиони левове от европейски програми за стимулиране на заетостта.
Казано на възможно най-разбираем език, Европа отпуска безвъзмездни средства за насърчаване връщането на специалисти на трудовия пазар. Така ако даден предприемач реши да наеме нови служители, той има възможност да кандидатства в агенцията на Смилов и да поиска за определен период от време държавата да поеме заплатите на новоназначените. До тук добре.
Фактите обаче сочат, че подобни благини не били достъпни за масовия работодател, а само за определени дружества, близки до въпросния Вълов. Нещо повече, за да източат максимален обем от европейските средства, те правели фиктивни назначения. И още по-лошо. Хващали от пътя безработни клошари и ги декларирали като висококвалифицирани ИТ специалисти със заплати от близо 6 000 лв. Така в продължение на години, от родната и европейска хазна изтичал огромен кеш по посока на босовете-измамници и най-вече в джобовете на Свилен Вълов.
По наша информация, в момента той бил в полезрението на ДАНС, които активно го разработвали за корупция. Родното ФБР разследва сериозни съмнения за злоупотреби със средства от Европейския съюз, осъществявани в рамките на програми, администрирани от управляваната от Смилен Вълов Агенция по заетостта, потвърдиха източници от службата.
По-конкретно става дума за проектите „Започвам работа – Компонент 3 Заетост“ и „Младежка заетост“.
Корупционни практики и липса на ефективен контрол позволяват изтичане на значителни средства чрез фиктивни разходи и схеми за неправомерно финансиране, казват от спецслужбата.
По първоначални данни е засечено нерегламентирано субсидиране на новорегистрирани фирми, при което дружества без икономическа история и без доказана финансова стабилност получават достъп до стотици хиляди левове субсидии само въз основа на заявка.
Друга схема е назначаването на служители на позиции с висок праг на финансиране, които не отговарят на необходимите квалификации. Това позволява на работодателите да получават максимални суми без реално осигуряване на трудова заетост.
Третата линия на разследването касае висок риск от корупционни практики и източване на средства. Фирмите в повечето случай са с едни и същи управители и собственици – свързани лица, които получават одобрения без да се правят каквито и да е проверки по обстоятелства за съвместимост или конфликт на интереси.
Като четвърт акцент в антикорупционното разследване е разкрито, че не се изискват разходо-оправдателни документи за реалното изплащане на заплатите, което създава възможност за фиктивно назначаване на служители.
След реформите от 2024 г. Агенцията по заетостта функционира с изцяло централизиран финансов контрол, което означава, че всички одобрения, плащания, както и обществени поръчки се осъществяват само от централната администрация под надзора на Смилен Вълов.
Това повдига сериозни въпроси за контрола и отговорността на висшето ръководство на Агенцията по заетостта в допускането на тези злоупотреби. Смилен Вълов беше назначен за първи път като директор на АЗ по време на кабинета „Кирил Петков“.
Кадърът на ПП е много „интересна“ личност и дялан камък! Факт е, че Вълов е син на бивш кмет на Кюстендил от БСП – Валентин Вълов. Неговият чичо – Данаил Вълов пък е бил кмет на Червен бряг. И като такъв стана известен с разкрития на Господари на ефира за скандални обществени поръчки със средства на социалното министерство и се прочу в бясна гонка с телевизионния екип.
Явно обществените поръчки са слабост на семейството. По притеснителното е обаче, е че чрез поръчките на Агенция по заетостта Смилен Вълов се опитва да се отплати на менторите си от ПП като им осигури както пряк излаз до средствата от плана за възстановяване, към които те имат особени апетити.
Доказателство за това е поредната обществена поръчка /пак за 150 000 лв./ обявена в средата на февруари 2024 г., за разработване на документации и технически спецификации за обществени поръчки по плана за възстановяване.
https://app.eop.bg/today/357044
При щатна численост на Агенцията от 2 200 човека, явно там няма хора, които да разработят тези документи, стандартни за всяка администрация, та се налага това да се възложи на външна фирма. И тъй като дълбоко се съмняваме да нямат юристи и финансисти, които да изготвят тези документи, явно плащаме двойно за тях – веднъж заплати и втори път за външни договори.
Документацията е направена така, че да ограничава кой може да участва, поради което в тази доста „щедра“ обществена поръчка документи за участие са подали само две фирми, допълниха нашите източници.
Източник: crimesbg.com
Коментирай