Преподаватели, родители и бивши възпитаници на Националната гимназия за древни езици и култури (НГДЕК) скочиха срещу развилнялата се несменяема директорка – Мариела Папазова, сестра на ревливеца Тити, гласи нов сигнал от запознат източник.
Публикуваме позицията на „Бъдеще за НГДЕК“ във връзка с безпрецедентната ситуация в Класическата гимназия и напускането на 47 учители от преподавателския ѝ състав.
Здравейте, колеги,
Приложено ще намерите позицията на „Бъдеще за НГДЕК“ по отношение на безпрецедентното напускане на 47 преподаватели на Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин Кирил Философ“ под натиска на ръководството ѝ. Новина, станала ясна от излъчения вчера репортаж по БНТ:
„Остро осъждаме безпрецедентните действия на ръководството на Класическата гимназия в лицето на Мариела Папазова (печално известната сестра на Тити Папазов), както и натискът, който се оказва върху преподавателския състав с цел колективно напускане на училището. Смятаме, че подобен тип действия вредят най-много на децата и на Гимназията, защото създават невъзможност за протичане на учебния процес, който и в изминалите седмици е оскъден.“ Повече ще намерите в пълната ни позиция.
При наличие на журналистически въпрос сме на разположение за участие и допълнителни разяснения. Призоваваме за паралелни разследвания и репортажи, които да установят всички факти и обстоятелства около поредния скандал свързан с НГДЕК!
ПР, „Бъдеще за НГДЕК“
Ето пълния текст:
Ние, родители, възпитаници, бивши преподаватели, приятели на класическата общност в България и създатели на петицията “Бъдеще на НГДЕК – за смяна на ръководството на НГДЕК” (подписана от над 1000+ граждани), остро осъждаме безпрецедентните действия на ръководството на Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин Кирил Философ“, както и натискът, който се оказва върху преподавателския състав с цел колективно напускане на училището.
Смятаме, че подобен тип действия вредят най-много на децата и на училището, защото създават невъзможност за протичане на нормален учебен процес, който и в изминалите седмици е оскъден. Отново заявяваме, че за нас от първостепенна важност са децата , които се обучават в НГДЕК, както и съхранението на духа на единствената Класическа гимназия в България.
С отчаяните си действия настоящият директор г-жа Мариела Папазова, както и заместниците ѝ целенасочено саботират учебния процес в училището и го обричат на провал. Такива проявления не могат да бъдат категоризирани като подходящ начин за заемане на позиция в полза на училището и неговото бъдеще.
Ако педагогическият състав на Класическата гимназия има ясна позиция, която иска да изрази, то има други начини, които не вредят на НГДЕК и учениците ѝ. “НГДЕК не се продава!” – а кой иска да го купи? Категорично заявяваме, че нито един от нашите съмишленици и привърженици няма никакви търговски, частни, юридически или каквито и да е подобни претенции и интереси към НГДЕК. Всички твърдения в тази посока не отговарят на истината и създават погрешни и лъжливи внушения.
Във връзка с излъчения целенасочено репортаж по БНТ на 16-ти декември, смятаме, че принципалът на НГДЕК “Св. Константин Кирил Философ”- Министерство на културата, трябва да вземе всички мерки, с които да предотврати развитие и задълбочаване на казуса и в най-кратки срокове се обяви конкурс за директор на Националната гимназия за древни езици и култури, както изисква законът.
Призоваваме и отговорните институции като МОН и РУО да излязат с категорично становище в защита на децата и нормалния учебен процес в гимназията. Позицията ни по отношение на настоящото ръководство на НГДЕК остава непроменена.
Политиката на управление на Мирела Папазова, против правилата, погубва Класическата гимназия и я превръща от училище с традиции и без еталон в по-лошо от квартално такова. Подкрепяме и поздравяваме отличилите се ученици в Гимназията и подготвилите ги преподаватели, но не смятаме, че успехите на децата трябва да се използват за отклоняване на въпроса за нездравата среда, създадена в НГДЕК.
Това не трябва да продължава – Класическата гимназия заслужава по-добро и успешно управление, което да върне изгубения дух на Гимназията. Искаме ясно да заявим, че подобни действия на ръководството на едно училище, независимо кое е то, са крайно нелепи, лишени от смисъл и безпрецедентни.
Така лесното абдикиране на ангажираните с обучението на децата ни хора и въвличане на учители и ученици по всякакъв начин (чрез внушения за “нападнати от родители учители”, а всъщност нормални въпроси строго към ръководството; заплахи към ученици, клевети по отношение на дръзнали да зададат въпроси преподаватели и родители), показва нивото им на обвързаност с образованието като цяло, а също свидетелства и за авторитарното управление на училищната институция. Ако лицето на едно училище в системата на просветата ни показва такова безотговорно и неуважително отношение към учениците и техните интереси, то обяснението защо близо половината от децата в българските училища са функционално неграмотни – е ясно.
Източник: narod.bg
Коментирай