Малцина са наясно, че за да се стигне до обвинителен акт срещу престъпниците, били те квартални апаши, висши чиновници или министри, освен прокуратурата, ключова роля има и МВР. Именно ченгетата са тези, които задържат заподозрените, провождат обиски, разпитват свидетели и събират улики. Едва след това, ако всичките му разпореждания към униформените са изпълнени грамотно, наблюдаващият прокурор изготвя обвинителен акт и се внася в съда. В много редки случаи, когато са набъркани хора от най-високите нива на властта или техни, протежета, се случва ченгетата да не изпълняват прокурорските разпореждания, давайки шанс на бандитите да избегнат наказанието.
С подобен казус се сблъскват българските представители на ръководената от Лаура Кьовеши Европейска прокуратура по дело за измама на стойност 4,5 милиона евро. Разследването е срещу скандалния аферист Юлиан Димов, сочен за подставено лице на бизнесмена, бивша барета и бос на силовата групировка СИК Румен Николов - Пашата. Огромната сума пари на Брюксел е присвоена от фирмата на Димов „Авто Инженеринг Холдинг Груп“ след скандална обществена поръчка за доставка на 9 тролейбуса за градския транспорт във Враца.
Както повечето конкурси, спечелени от Юлиан Димов, и в този състезанието за възможно най-ниска оферта е бутафорно.
Документи за участие подават 2 фирми. Конкурентът на Димов, макар и утвърдена западна компания, е набързо отстранен. Така „Авто Инженеринг Холдинг Груп“ няма как да не бъде обявена за победител. За да грабнат милионите от фирмата, следва да изпълнят още едно условие – доставените от тях тролеи трябва да са произведени в ЕС. Димов като управител декларира, че това е така. Да, ама не.
По-късно се оказва, че тролейбусите са „сделани“ в Беларус. За да се прикрият следите, е използвана куха фирма от Полша, която уж се води производител, а реално е само посредник. На всичкото отгоре разследването е показало, че цената на машините е завишена два пъти, гарантирайки на човека на Румен Пашата допълнителна печалба от 4,5 млн. евро. Обвинителният акт срещу Юлиан Димов за фалшивите документи и далаверата с цените вече е внесен в Софийския районен съд, похвалиха се от екипа на Лаура Кьовеши. Ако бъде признат за виновен, той и съучастниците му могат да получат от 2 до 8 години затвор.
Доста вероятно е Димов да се размине с условна присъда заради чисто съдебно минало. Все пак, дори изправянето му пред съда си е цяло чудо. И то при положение, че хората на Кьовеши са саботирани брутално, докато разплитат далаверата. Съмнения около договора за 9-те тролея във Враца има още при подписването му през 2020 г. припомнят запознати. Докато конкурсът още тече, в МВР постъпват сигнали, че кметът Калин Каменов е гушнал 1 милион лава. рушвет, за да гарантира победата на. „Авто Инженеринг Холдинг Груп“.
Твърди се, че в Община Враца са напълно наясно, че тролейбусите не са полски, както е посочено в офертата на бизнесмена Юлиан Димов, а произведени в Беларус.
Второто е лесно доказуемо, стига кметът Каменов, полиция или прокуратурата да си направи труда да провери документите.
Случаят обаче набързо е потулен. Милионите от Брюксел са преведени по сметките на фирмата победител, а превозните средства са доставени. Едва през 2023 г. с аферата се заема европрокуратурата. И то след получен сигнал от граждани, тъй като никой от Община Враца и Министерството на финансите, чиито чиновници контролират харченето на милионите, не е реагирал на подадените до тях сигнали за далаверата. Как ли да я разкрият, след като кметът и министърът са все от ГЕРБ.
За хората на Лаура Кьовеши явно не важи принципът гарван гарвану око на вади Европейските прокурори започват работа и, както си му е редът, възлагат съответните задачи на дознатели от МВР. Да, ама ченгетата правят всичко възможно, за да саботират разследването. Стига се до там, че Лаура Кьовеши се оплаква от наглото поведение на полицията.
„Европейската прокуратура нареди на полицията да направи претърсване. И познайте – полицаите не влязоха във всички офиси в тази сграда. Те „пропуснаха“ да влязат в най-важния офис. Защо? Това е добър въпрос“, обяви Кьовеши.
По-късно и българският представител в Европейската прокуратура Теодора Георгиева също разказва как МВР всячески е опитало да им попречи при разплитането на аферата във Враца. Така или иначе, работата е свършена, а босът на „Авто Инженеринг Холдинг Груп“ Юлиан Димов е изпратен на съд за врачанската афера. Друг е въпросът, дали това е единственият договор, за който може да му бъде потърсена наказателна. отговорност.
Като човек на сикджията Румен Николов – Пашата, Димов през последните години е прибрал над 100 млн. лева като победител в общински конкурси за доставка на тролейбуси и електрически автобуси. Сигналите за корупция при всеки един от тях са нещо обичайно, но явно из кметствата, предимно управлявани от ГЕРБ, въобще не им пука. Условията на обществените поръчки са така написани, че винаги печели „Авто Инженеринг Холдинг Груп“. Когато все пак и някой от другите кандидати успее да покрив безумните критерии, като форма на огледалата, цвят на седалките и други подобни, се оказва, че документите им са неизрядни и те са своевременно отстранявани.
Последният подобен пример е отпреди няколко месеца с конкурса за доставка на 6 електрически. автобуса в Шумен за 7 млн. лева. Явяват се две фирми. Конкурент на Юлиан Димов е полска компания, която е един от най-големите производители на тролеи и електробуси в Европа. Превозните средства на „Соларис Бус енд Коуч“ се движат из цяла България, но явно за шуменските чиновници това не в достатъчно. Още в началото на конкурса полската фирма е отстранена заради неправилно попълнен формуляр! Това става доста преди да се отвори подадената от тях оферта, която може и да е с далеч по-ниска цена.
Източник: Уикенд
Коментирай