Кой е Фетхуллах Гюлен и защо Ердоган толкова държи да го върне в Турция?Фетхуллах Гюлен

е личност, която наблюдател от американското списание "Тайм" преди три години включи в списъка на най-влиятелните 100 световни интелектуалци. Той е и човекът, когото турският президент Реджеп Ердоган обвини, че стои зад неуспешния преврат. Тези, които го познават, твърдят, че към него никой не може да остане безразличен — докато едни го обичат и го издигат до невиждани височини създавайки култ към личността му, други пък, особено след открит конфликт, както е в случая с Ердоган, открито го мразят. Това, обаче, не пречи неговото движение Хизмет (услуга), за да бележи постоянен растеж, и, според експерти, да се превърне в огромна и мощна "политическа корпорация", т.е. панислямско общество.

Кой всъщност обаче е Фетхуллах Гюлен? И защо Турция толкова държи да го върне?

Срещалите се с него го описват като харизматична личност, чиито школи се намират в целия свят, а в тях той проповядва на млади съвременни мюсюлмани с умерени възгледи. Според мнозина, Гюлен е просто модерен турски просветител. Някога, той е много близък до Ердоган, но сега е най-големият му опонент, а до техния конфликт е стигнало, тъй като се смята, когато Гюлен се е противопоставил на настоящия президент на Турция, когато започнал да оформя страната съобразно самия себе си — верен на принципа "Турция, това съм аз". От 1999 г. той живее в САЩ, където заминава поради "здравословни причини" и повече не се връща в родината си. Сега в САЩ живее в своеобразно изгнание и въпреки исканията на Турция за връщането му в Анкара, засега няма шанс да се върне в страната си. През последните две години и половина Турция започна масови арести на хората на Гюлен или тези, за които управляващия режим смята, че са членове на неговото движение. Въпреки че Ердоган днес твърди, че никога не се е ползвал с подкрепа от Гюлен, изборните резултати, които ПСР осъществи на последните избори са ясен показател, че турският президент не е прав. ПСР през последните две години загуби около 10 на сто от подкрепата, която, обърната в политическа математика, означава няколко милиона гласа. И те са именно поддръжници на Гюлен.

Опасността Хизмет

Една от причините турския президент да се опитва да "отсече главата на своята Хидра" е фактът, че движението на Гюлен е изключително мощно и влиятелно в страната. Собственост на движението Хизмет и хората, близки до Гюлен в Турция са много компании, сред които един от водещите турски банки Асия Банк, един от най-четените турски вестници Заман, който Ердоган наскоро закри, телевизията Заманйолу и други, докато според турските медии под контрола на Гюлен е ТУСКОН (Асоциацията на предприемачите и индустриалците в Турция). Запознати с политическата история между двамата лидери твърдят, че поредицата от арести на високопоставени държавници в Турция е именно разправа на партията на Ердоган с движението на Гюлен. Гюлен придоби голяма популярност на Запад заради, както се смята, своите миролюбиви изяви, обществените критики към тероризма, както и добрите отношения с представители на други религиозни общности. Той среща с папа Йоан Павел II, гръцкия патриарх Вартоломей и израелския равин Елиаху Дорон. Школите му в Турция се считат за най-добрите, пише македонското издание mkd.mk. Учениците от първи клас учат английски паралелно с турския, а Гюлен смята, че изучаването на природните науки като математика, физика и химия е важна част от тяхното образование. Иначе Гюлен рядко приема гости в строго пазената си къща в Пенсилвания. [caption id="attachment_487605" align="aligncenter" width="590"]Кой е Фетхуллах Гюлен и защо Ердоган иска главата му? Кой е Фетхуллах Гюлен и защо Ердоган иска главата му?[/caption]

За демокрацията и тероризма

През март тази година даде интервю за руски вестник, в което говори за кризата между Русия и Турция, която наскоро бе овладяна, но и за демокрацията, за ДАЕШ и тероризма. Говорейки за демокрацията, Гюлен тогава каза, че "ако демокрацията означава право, справедливост, зачитане на правата на другите хора и толерантност между различните хора, тогава е невъзможно да си представим демокрацията без моята религия". По въпроса за тероризма, Фетхуллах Гюлен смята, че той се шири сред членовете на всички религии — и между християни, и сред хиндуисти, и сред евреите. "Въпреки това, що се отнася до тероризма, който възниква в рамките на мюсюлманския свят, причините за това може да търсим в погрешното разбиране на исляма", твърди Гюлен добавяйки, че САЩ и Русия биха могли да дадат значителен принос в борбата срещу това.