"Въглищата са единственият местен български енергиен ресурс, който не зависи от внос. В този смисъл те са стратегическа суровина и резерв за България." заяви в интервю инж. Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България и енергиен експерт с повече от 30 годишен професионален опит.
По думите му, дори светът да спре, ние ще можем да добиваме местни въглища и да имаме поне електрическа енергия.
Инж. Кремен Георгиев посочи, че с развитието на технологиите българските въглища могат да се окажат стратегическата суровина на бъдещето.
"На много места, но най-вече в САЩ се развиват технологии, които могат да извличат от въглищата не само топлина, но и редкоземни метали и други елементи. Това е необятна област, която може да донесе огромни дивиденти за страната ни, стига държавата ни да прояви интерес и да покани подобни компании, които да извършат своята проучвателна дейност у нас и да ни дадат достъп до тези нови технологии." обясни инж. Георгиев.
По думите му в България в много миннодобивни предприятия гледат реално с надежда към тази възможност.
„Не говорим за футурология, а за нещо съвсем реално.“ уточни енергийният експерт.
На въпрос има ли според него възможност в България да се развива дейност, свързана с добива на редкоземни метали, инж. Кремен Георгиев заяви, че днес страната ни има редовно правителство с премиер, който е балансиран и разумен човек, както и че във важни ведомства като Министерство на енергетиката и Министерство на икономиката са поставени изключителни професионалисти. Той посочи, че вижда там млади хора, в разцвета на силите си, които вероятно биха подкрепили развитие на подобни технологии в България.
"Какво по- хубаво от това от български въглища да може да се извличат подобни стратегически суровини като редкоземните метали?" заяви енергийният експерт.
Според инж. Кремен Георгиев извличането на редки метали от въглищата би било реално „позеленяване“ на икономиката, истинска „Зелена сделка“, тъй като тези елементи са в основата и на най-екологичните технологии.
Председателят на Асоциацията изрази висока оценка за новия курс, който е поел Тръмп към изкопаемите горива и сподели, че се надява поне малко той да „довее“ по-трезв разум и в Европа.
"Прекаленото „позеленяване“ на икономиката, вместо да я движи напред, към момента я води към пропаст. Достатъчно е човек да следи поне малко новините, за да си отговори на въпроса защо в Европа има пик на консервативните и по-десни движения. Хората не искат да жертват доходите си и стандарта, на който са свикнали, заради имагинерни битки с климатичните промени." Каза той.
Експертът посочи, че е привърженик на зелените политики, но в задължително по-разумни граници. Инж. Кремен Георгиев поясни, че лично той не вижда по какъв начин ще издържи нашата енергийна система през зимата без „Мариците“ и ТЕЦ „Бобов дол“.
"А не забравяйте, че тези централи бяха сложени на дръвника и им се размина само заради масовите протести. Всъщност битката за тяхното бъдеще още не е приключила." допълни енергетикът.
По повод отоплителния сезон инж. Кремен Георгиев заяви, че той минава относително нормално в страната, въпреки 2-3 по-съществени аварии в Столицата. По думите му за съжаление те са неизбежни особено предвид остарялата топлопреносна мрежа. Според него при сегашните икономически параметри не вижда как може да се промени към по-добро.
"Когато става дума особено за големи топлофикационни дружества с огромна мрежа, като например Софийската, е наистина практически неизбежно да се случват аварии. Това е истината, предпочитам да я казвам директно, отколкото да я замазвам. Има и градове в страната, където по-рядко имат такива проблеми." посочи инж. Кремен Георгиев и даде за пример Плевен и Бургас като дружества с много ниска аварийност.
Той заяви, че тази година като цяло зимата отново не е тежка, "но не и съвсем субтропична, както бяхме посвикнали последните 3-4 години, така че българските енергетици - колегите от АЕЦ до най-малкия ТЕЦ, ЕСО, се справят добре - има и топло, и светло." подчерта инж. Кремен Георгиев.
Коментирай