На прочутата „Меча поляна” представители на туристически дружества, планинарски хорове, участници в движението „Опознай България -100 национални туристически обекта” , млади и стари планинари сътвориха истински празник. Два специално организирани мултифункционални къмпинга приеха гостите, а за десетките деца беше организиран образователен планинарски лагер.
 
Първо изкачване на връх Мальовица висок цели 2729 м, направи и то на „собствен ход” едва четиригодишно момиченце, за което получи овациите и поздравленията от всички участници.
 
В рамките на фестивала в ЦПШ „Мальовица”/хотел „Алпинист”/ се проведе и втората годишна среща на носителите на „Златни значки” – ентусиастите успели да посетят 100-те национални туристически обекта.  Бяха организирани и много курсове и походи по ориентиране, планинско бягане, оказване на първа помощ, мерките за безопасност в планината, опознаването и опазването на растителните и животински видове в ареала на Рила.

За доброто настроение на всички имаше богата празнична програма, а неин водещ бе известната певица Весела Бонева. Като мото и смисъл на фестивала бяха припомнени знаменитите думи на един от основоположниците на туристическо движение у нас писателят Алеко Константинов.
 
„Българино, пожелай ми живот и здраве, за да имам възможност да вдигна завесата, която разделя градския живот от омайните прелести на нашата дивна природа, и ти ще се влюбиш в тази природа, както никой юноша никоя не е любил. Ти си работил шест дни и си обезчестил насъщния хляб за седмицата. На седмия ден не се отбивай в кафенето, нито в кръчмата. Не ти ли омръзна еднообразието: димът на цигарите, туй глупаво тракане на заровете и билярдните шарове, вулгарните зевзеци, прозевките и туй вечно чувство на някаква неудовлетвореност, и тази вледенена инертност, и тази плесенясала апатия-не ти ли омръзнаха? Послушай ме: посвети един от летните и празнични дни на природата и ако тръгнеш с мене, уверявам те, ни един хубав празничен ден няма да останеш в града”.

За гостите на фестивала особени кулинарни грижи положи шеф Ангел Ангелов, който в продължение на три дни приготвяше вкусни и традиционни ястия в своя Юнашки тиган, известен и като „Най-големият български тиган”.
 
Първият „Национален туристически фестивал” на Мальовица се превърна в истинско тържество на планинарския дух и любовта и грижата към природата. Събитието не само укрепи туристическата общност у нас, но и създаде неповторими спомени и много нови приятелства. Успехът му предвещава този фестивал да се превърне във важна традиция, а всеки зърнал дивната красота на Мальовица си задава прочутия въпрос на Алеко Константинов от неговото есе посветено на българските планини „Какво? Швейцария ли?...”