Модерна и все още недотам запълнена бизнес ниша в страната, изглежда ще се окаже вносът на работници от Азия.
Към въпросната ниша вече се е насочил и бившият главен прокурор Иван Гешев – Каскета. Негови близки разкриват, че той е отворил офис на столичния бул. „Мария Луиза“, недалеч от дирекция „Миграция“ в МВР, надзираваща легализирането на чужденците в страната.
Друг е въпросът дали Каскета не е малко позакъснял. В момента на пазара вече има десетки посреднически агенции, които предлагат съдействие при внос на работници. А както е известно, част от тях са готови да работят за жълти стотинки на другия край на света. Масово офертите са за хора от Непал, Бангладеш, Узбекистан, Киргизстан, Виетнам, Пакистан и Индия. Срещу нелоша комисиона посредниците попълват всички документи и процедури, които са необходими. При това издаването на всяко разрешение предполага разходка през няколко администрации – МВР, Агенцията по заетостта, ДАНС, Главната инспекция по труда.
Освен да внася азиатци, Каскета има и други интереси. Амбициите му са да навлезе и в спортните услуги, мениджмънт и организирането на събития. Това поне е записано като предмет на дейност на една от няколкото нови фирми на бившия главен прокурор – „Ем Ди консулт 21". Тази компания Гешев си е купил навръх новата 2025 г. Освен нея одиозният юрист вече е собственик и на „Ем Ди Пропъртис 21" и „Ем Ди груп 21". Тези и други дружества залагат на придобиването на недвижими имоти и строителство, застрахователно посредничество и юридически консултации.
И трите фирми на Гешев са регистрирани още преди години, но до момента нямат дейност. Поне на пръв поглед това прави нелогична покупката им от Гешев. Освен ако не се кани скоро да задвижи сделки заедно със съдружника си – някой си Милан Благоев. Тогава ще видим какви обороти ще се завъртят в тях. Можем само да припомним, че строителството, което го има като предмет на дейност във фирмите на Гешев, по принцип е едно от най-добрите места за легализиране на пари с неясен произход. Колко му е подобни схеми да се приложат и при организирането на фиктивни спортни събития?! Кой ще ти брои колко билета са продадени. Важното е да се декларират пред държавата огромни суми, пък откъде са дошли, само собствениците знаят.
Съдружникът на Гешев – Милан Благоев, има богат опит в спортния бранш и по-специално в борбата. Той и брат му Иван от село Полена край Симитли са известни пехливани. Имат и куп медали от състезания по свободна борба, иранска борба, сумо и други бойни спортове. Родното село на братята – Полена, е само на 30-ина километра от разложкото село Годлево, а от там е родът на майката на Гешев. Той отлично познава района и неизменно присъства на родовите срещи, обясняват запознати интереса на юриста към този край.
Подобно на Гешев, Благоев също има патриотична настройка. Той е учредител на „Национално движение 20 април". НПО-то е с родолюбива насоченост и определено е с проруски симпатии. Представители на движението са поднасяли венци пред паметника на Левски в София, заедно с рокерите от „Нощните вълци” на Путин.
След като беше свален от най-високия пост в държавното обвинение, Иван Гешев напразно се опитва да се впише като адвокат, припомнят запознати. Само че никъде не го искат. Пробва в Кюстендил, но там опитни адвокати най-категорично отказват да впишат Гешев в колегията. Същото дърво се получава и в Перник. Според правистите, след като е уволнен за нарушаване на етичния кодекс, значи не може да бъде и адвокат. Точно защото няма необходимите етични качества.
Преди гредата с адвокатската регистрация Гешев е порязан и от Висшия съдебен съвет. В силните му години същият този ВСС е много „лоялен” към него, но след това най-категорично му отказва да го възстанови дори като редови прокурор. Според кадровиците, след като има указ на Румен Радев за освобождаване на главния прокурор, той е директно изваден и от съдебната система.
Гешев оспорва в съда, следва нож в гърба и от Върховния административен съд, който отхвърля жалбата му. Според магистратите от ВАС законно му било отказано да стане пак обвинител. Отново се повтаря тезата, че след като е освободен с президентски указ от длъжността главен прокурор, той вече не е и магистрат (прокурор). Във ВАС акцентират и върху факта, че Гешев сам се е отказал от правото си да бъде преназначен във. Върховна прокуратура и изобщо да продължи да работи в държавното обвинение. Позовават се на разписана от него декларация. След като сам изразил своята воля, нямало път назад.
Бившият главен прокурор загуби и правото да получи 20 заплати, които магистратите вземат при напускане на съдебната система. В неговия случай става въпрос за 280 хил. лева, понеже на месец е получавал към 14 хил. лева.
Източник: Уикенд
Коментирай