През последните няколко месеца българският пазар е залят от фалшив ориз.

 

За това алармираха потърпевши, установили, че оризовите зърна, които традиционно увират за по-малко от 20-тина минути, сега изискват доста по-дълго готвене. Освен това вкусът му е на пластмаса.

 

Фалшив ориз залива българските пазари

Въпросният ориз, както вероятно вече сте се досетили, е с произход Китай. Няколко български фирми го пакетират под различна марка, а част от него се продава и в насипно състояние по пазарите. Цената му е малко по-ниска от тази на истинския ориз и това служи за примамка за и без това изтънелия до крайност джоб на българския потребител.

 

Тук е мястото да отбележим, че основата на въпросния китайски ориз не е изцяло синтетична, а съдържа и картофено нишесте, което придава подходящия вкус на продукта.

Синтетиката пък е натоварена със задачата да поддържа овалната форма на зърната, които дори при дълго варене не се разкашкват.

 

Всъщност пластмасовият китайски ориз не е нищо ново. За него отдавна алармира „Korean Times“. Голяма част от него се изнася зад граница. Консумацията на порция от него се равнява на приема на една найлонова торбичка. На външен вид не се различава от истинския продукт.

 

Преди да преминете към готвенето на ориз, е добре да го тествате като изсипете част от него в купа с вода. Ако зърната потънат, продуктът е истински, но ако изплуват на повърхността, това е знак, че сте си купили от съвременната синтетика. Другият тест, който можете да направите е с хаванче. При начукването истинският ориз се превръща в нещо като бяло брашно, а фалшивият има леко жълт цвят.

Друг вариант е да го затворите в херметически съд и да го поставите на слънчево и топло място. Ако до 3 дни мухляса, значи е истински.

Можете да го тествате и със запалка – ако огненото езиче премине през фалшивите оризови зърна ще ги разтопи.

 

Не бива да се пренебрегва и фактът, че фалшивият продукт води до стомашни неразположения, които на всеки се отразяват по различен начин. запекът продължава с дни и почти никой от консумиралите продукта не се досетил, че той се дължи на погълнатото количество пластмаса.

 

Тъй като оризът остава една от най-евтините храни в световен мащаб, търсенето му се увеличава. За пръв път фалшив ориз е бил открит в Китай, след което във Виетнам и Индия, където продуктът е основно ястие.

 

Уви, така стоят нещата в страната ни, където уж има контрол. Дали обаче контролиращите си вършат съвестно работата, всеки сам може да си направи извода. 

Източник: Уикенд