За никого не е тайна, че фармацията и медицината попадат в групата на най-печеливши бизнеси в света, като годишно фармацевтичните компании въртят оборот в размерите на стотици милиарди долари. В този смисъл малка България не е изключение, а само потвърждение на този факт.

Тук трябва да припомним, че в началото на 90-те години на миналия век България имаше мощно развита фармацевтична индустрия, която обаче в годините на прехода беше безскрупулно разграбена от алчни хиени, готови на всичко, само и само да сложат ръка на бизнес за стотиците милиони левове.

 През 1998 г. по време на управлението на Иван Костов, тръгна и основната приватизация на фабриките за лекарства в България.

Тогавашният вицепремиер Александър Божков, който беше острието на Иван Костов в разпродажбата и грабежа от приватизация у нас, веднага пусна старите държавни предприятия за продажба за жълти стотинки. Първо бяха финализирани сделките с “Фармация” и “Трояфарм” като за купувач на тези две предприятия официално бе обявена Дойче банк, но впоследствие стана ясно, че реално не Дойче банк ще приватизира лекарствените фабрики директно, а това ще стане чрез фирмата “Балканфарма”, която пък банката бе придобила с мажоритарно участие.

В крайна сметка, сделката с “Балканфарма” беше одобрена от Агенцията за приватизация откъдето избраха нея за купувач на 55% от акциите на “Фармация” и “Трояфарма”. Както още тогава обаче се очакваше, банката впоследствие бе извадена от схемата, а “Балканфарма” попадна в ръцете на алчни номенклатурчици, свързани с БКП и вездесъщата “Държавна сигурност”.

Сега имената на повечето от тези герои са публично известни, като именно същите те продължават и днес да са на стратегически и ръководни позиции в разпределението на лекарствения бизнес у нас.

Такъв именно е случаят с председателя на Сдружение “Българска организация за верификация на лекарствата” (БОВЛ) Николай Хаджидончев. Същият този Хаджидончев има пряко отношение и участие в приватизацията на лекарствените компании в края на 90-те, като впоследствие той става изп. директор на преименуваната от “Балканфарма” в “Актавис” ЕАД, а също и председател на УС на БГФармА.

Именно чрез подобни структури, асоциации и сдружения на фармацевтичните производители в България, хора, като Хаджидончев и до днес дърпат конците в този апетитен бизнес.

Тук ще ви представим и кратка, официална справка за Хаджидончев, тъй като тя е нужна за разбиране на огромната власт, концентрирана в ръцете на тези хора.

Николай Хаджидончев е изпълнителен директор на търговското подразделение на “Тева” в България и Гърция, като наскоро той единодушно преизбран за Председател на Управителния съвет на Българската Генерична Фармацевтична Асоциация (БГФармА). Решението той да продължи своя пореден мандат като председател и през следващите две години, беше взето на проведено на 26.04.2023 г. Общо – изборно събрание на Асоциацията.

В официалното му CV Николай Хаджидончев е представен като професионалист с 30-годишна кариера. Той се присъединява към “Тева Фармасютикълс” през 2011 г., като генерален мениджър на “Тева Фармасютикълс” България.

Тук е моментът да кажем, че “Тева Фармасютикълс” са изключително голяма компания, намираща се почти изцяло под еврейски контрол. Не че това е определящо, но пък не е и маловажно. След придобиването на Актавис от Тева през 2016 г., Хаджидончев става изпълнителен директор на търговското й подразделение – “Тева Фарма”. От началото на 2023 г. той пък поема управлението и на “Тева” в Гърция.

Николай Хаджидончев е член на УС на КРИБ, а от юли 2022 г. е председател на Комитет „Здравеопазване“ към Конфедерацията.

Подобен персонаж е и собственикът на верига аптеки “Субра” Тодор Дочев, който дори известно време работи в “Софарма” при Огнян Донев, заедно с Хаджидончев от “Тева”.

Медии вече публикуваха различни разследвания за Тодор Дочев, като в тях посочиха, че свързаният с ДС Дочев е един от най-мощните персонажи във фармацевтичната промишленост у нас, както и че към настоящия момент той е един от основните реекспортьори на лекарства у нас.

Не е нужно човек да е голям гений, за да сметне, че ако дадено лекарство струва у нас 10 цента, а в Германия 1 евро, то за хора, реекспортиращи лекарства като Дочев, е много по-изгодно да го продадат в Германия вместо на скромния пазар у нас.

Тук е важно да отбележим, че големите фармацевтични компании присъстват на пазара в България по-скоро имиджово, отколкото, защото пазарът е голям или пък атрактивен. Ако например един производител на апарати за кръвно налягане в Германия продава своя продукт за 30 евро, а в аптека в България същият този продукт струва 80 лв., то той обратно на пазара в Германия ще е с цена 100 евро.

Парите от реекспорт на лекарства и медицински консумативи и техника са огромни, а печалбите чудовищни.

На хора като Дочев, например, поддържането на верига аптеки като “Субра”, които той притежава, не е основно перо в бизнеса, а просто легитимация и достъп до големите търговци на лекарства на продукция. Важно е да се знае, че Тодор Дочев, например, е и собственик на регистрираната в България фирма “Алта Фармасютикълс” ООД.

По времето на КОВИД същата тази фирма получи близо 1 млн. лева от държавата, но това е само капка в морето и дребен пример за огромните пари, усвоявани от тези лица.

Тодор Дочев е още създател и собственик на дистрибуторната компания “Калиман РТ”. По наша информация неговата съпруга пък имаше отношение преди време с фирма със сходно име, като дори внасяше кубински пури и имаше и свой пура-бар в района на кв. “Белите брези” в София.
 
Преди години Дочев за известно време беше и търговски директор в “Софарма”, но бързо разбра, че в тази позиция се явява единствено момче за всичко на Огнян Донев, но не и реален играч в големите схеми.

Тук е моментът да стигнем и до още една изключително важна персона, за която се твърди, че от години е нещо, като “Сивият” кардинал в здравния сектор у нас.

Става дума за акад. проф. д-р Иван Миланов. Към днешна дата Миланов е председател на Българското дружество по неврология и директор на Университетската болница по неврология и психиатрия “Св. Наум”.

Според официалното му CV академик проф. д-р Иван Миланов, дмн, е изп.  директор на Университетска болница за активно лечение по неврология и психиатрия „Св. Наум“ – София, от 2001 до 2010 г. и отново от 2012 г. до момента. Той работи в университетската болница от 1988 г., като междувременно изпълнява длъжността заместник-ректор на Медицинския университет – София (2004 – 2008 г.), и заместник-министър на здравеопазването (2010 г.).

 Академик Миланов има клинична специалност по неврология, социална медицина и здравен мениджмънт, специализирал е двигателни нарушения в Канзаския университет – САЩ, и е специализирал лечение на главоболие в Университета на гр. Павия – Италия. Академик Миланов е доктор на медицинските науки от 1997 г., професор по неврология от 2001 г., през 2012 г. е избран за член-кореспондент на БАН, а през 2015 г. – за академик. Автор и съавтор е на 21 монографии, 39 учебници и ръководства по неврология, 53 глави в ръководства и учебници. Председател е на Българското дружество по неврология, Българското дружество по главоболие и болка, Българската асоциация по двигателни нарушения и множествена склероза, Българската асоциация по клинична електромиография, заместник-председател на Българската асоциация по невропротекция и невродегенерация. Член на борда и касиер на Европейското дружество по главоболие (EHS), представител на България в Европейската федерация на неврологичните дружества (EFNS) и Световната федерация по неврология (WFN), член на съвета на Европейския комитет за лечение и проучвания на множествената склероза (ECTRIMS), член на Нюйоркската академия на науките (NYAS), Международната асоциация за изучаване на болката (IASP), Международната асоциация за двигателни нарушения (Movement Disorders Society).

Както сами може да заключите от горното скромно CV, Миланов далеч не е случаен човек, а десетките му титли и специализации и международни контакти, го превръщат в един от най-респектиращите експерти от този тип у нас.

В същото време обаче, според информация от наши източници, съзнателно или не, Миланов от години го играе нещо като “сив кардинал” в бизнеса с лекарства и управлението на здравния сектор в България.

По думите на източниците ни именно той в тясно сътрудничество с лица като Хаджидончев и Дочев,  които колят и бесят всеки желаещ да влезе по-сериозно в бизнеса с лекарства у нас.

Въпросната тема е огромна, като пълното й осветяване би отнело десетки подобни материали, но пък е изключително интересна и важна за публичното внимание, тъй като съвсем пряко касае здравето на нацията.

В контекста на все по-честите дефицити на най-различни медикаменти у нас, е много важно българската публика да знае, кой точно стои начело на “Фармацевтичния и здравен кораб” у нас, а не добре скрити по кьошетата лица с подозрителен бизнес от 90-те и мрачни връзки с ДС, да се крият в сенките на милиони, който се реализират за сметка на вашето и нашето здраве.
Източник: afera.bg