Роденият на 19 октомври 1959 г. главен държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев, е завършил Медицинския институт в Пловдив през 1985 г. и в продължения на десетилетия работи неуморно за решаването на проблемите в здравеопазването.
След като завършва, започва работа в отдел „Противоепидемичен контрол“ в ХЕИ – Хасково. През 2001 г. оглавява същия отдел, но вече към Министерство на здравеопазването- на по-късен етап от кариерата си става директор на отдел „Надзор на заразните болести“ във ведомството. Повече от 2 години работи в областта на надзора на заразните болести. Избран е за „Лекар на 2021 година“ за цялостна дейност и активна медицинска позиция по проблемите с вирусите.
- Нека започнем с грипната обстановка в страната към момента, какво се случва? Кои области са застрашени от вируси повече и кои по-малко?!
- Ситуацията е в рамките на очакваното. Заболяемостта е горе-долу като миналата година по това време. В началото сме на сезонната грипна епидемия за страната. Ще уточня, че както винаги, така и сега грипът не настъпва едновременно в цялата страна. Движи се с различни темпове в различните области. С най-много заболели е Хасково. В областта са обявени противоепидемични мерки. Следват Силистра, Пазарджик, Ямбол и Видин по брой заболели. Средно за страната заболяемостта се движи между 110 души на 10 000 души, което не е високо като брой на заразени с вируси.
Данните се менят всяка седмица. Вирусите се активираха вече и в други части на България. Освен че следим статистическите данни за заболелите, следим и какво е търсенето на лекарска помощ пред кабинетите на личните лекари. В градовете, които споменах, броят на чакащите пред кабинетите расте. София е съвсем в началото на вирусния сезон. В столицата все още няма много заболели, няма и много отсъстващи ученици. Предполагам, че до седмица-две и София ще „пламне”-
- Значи сме в очакване на пика на вирусите?
- Определено, няма как! Всяка година е така.
- Кой е най-актуалният вирус за сезона, защото много хора са с оплаквания от вирус А, но има и засечени с вирус Б. Вероятно има и други циркулиращи вируси?
- Грипните щамове от тип А са причинители на епидемии. От началото на миналата година бяха представени три разновидности щамове на А – АН1, АН2 и АН3. Предимство вече набира АН3. Грипът тип Б също е активен. АН3 ще бъде виновен за тазгодишната епидемия. Той се разпространява бързо не само в България, но и в Европа, в Северното полукълбо. Това няма особено значение за пациентите. Клиничната картина, лечението, поведението на заразените и лечението им е едно и също навсякъде. За нас е важно да знаем какво циркулира, за да предвидим какво да очакваме.
- Популярният в момента щам А, който вече дава жертви в София и страната, как протича?
- Грипната картина е класическа и лесна за разпознаване, защото началото на болестта става изведнъж, със силни признаци за заразяване. В случая са водещи не толкова оплакванията от проблеми с горните дихателни пътища – гърло, кашлица, тях си ги има, а цялостното засягане на организма – силна умора, отпадналост, болки в мускулите и ставите, поддържането на висока температура. Към тази картина се добавя течащ нос, сълзящи очи, които сякаш са раздразнени. В един момент се активира и кашлицата, която от суха или лаеща преминава към влажна. За капак идва и бактериалната инфекция. Така се стига до бронхитите, пневмониите и други видове усложнения.
- С вируса тип Б как стоят нещата?
- Наличен е. Казвам данни от последната седмица. От 220 положителни проби, 36 души са с АНЗ, 20 са с АН1 и 20 са Тип Б. Виждате, че има разнообразие от вируси, че картината тепърва ще става интересна. Имайте предвид, че съществуват и други щамове на грипа. Просто на АНЗ се пада честта да е водещ и да предизвика епидемията.
- Какво бихте препоръчали на гражданите Да носят ли маски, когато излизат навън, или да не носят?
- На болните мястото им е вкъщи. Поне 2-3 дни да стоят на топло, а не да кръстосват улиците и магазините. Разбира се, аз не мога да им давам съвети, да ги поучавам, изразявам просто препоръка, за да не заразяват и други и да могат лесно да преминат през вируса. Човек трябва да се научи да пази собственото си здраве, защото по този начин предпазва и другите. Ниски температури, мъгла, смог – това не са подходящи условия за разходка на грипно болни. Ако болният иска да се възстанови, е желателно да премине на лек режим – прием на течности, добро хранене, повече сън, поливитамини, препарати, имуностимулатори. Зависи от състоянието на организма. Всеки може да прецени сам за себе си от какво има нужда.
- Да очакваме ли атака от нови, чуждестранни вируси? Говори се за метапневмо вирус...
- На метапневмо вируса малко прекалено повече му отдадоха внимание медиите. Той не е нов вирус, нито притежава невиждани и нечувани за медицината качества към момента. Това, че предизвика увеличаване на заболяемостта в Китай, и то сравнително краткосрочно – в рамките на месец, не е стряскащо. Този вирус не протича тежко. Няма смъртни случаи от него в Китай, въпреки големия брой заразени. В България към момента няма заразени с метапневмо вируса. В предишни години този вирус е заразявал българи. Имали сме го в страната, засичали сме го многократно. И сега имаме близо 20 вида респираторни вируси.
- Какво е положението с КОВИД-19, наличен ли е на територията на страната ни?
- Наличен е, да. Беше доста активен през есенния сезон – октомври-ноември на 2024 г. с напредването на епидемията, болните от КОВИД-19 намаляха. Сега е водещ щам от А групата. Процент-процент и половина са положителните проби за КОВИД-19, но не е изчезнал.
- Може ли заболелите сами да се лекуват с прахчета, „Тамифлу“?
- „Тамифлу“ е средство на избор, защото то си е насочено конкретно срещу грип А и наистина е ефективно, ако се приема първите 2-3 дни. Ако се почне в по-късно време, ефектът му рязко спада. При млад и здрав организъм обикновеният грип може да се изкара на крака, макар че не препоръчвам такова поведение, защото щамовете изобщо не са за подценяване. За около 4-5 дни инфекцията преминава, но е желателно да се седи вкъщи. Най-рисковата група са възрастните хора над 70-годишна възраст. При тях често се получават усложнения, пневмонии, лечения в болница. Бих им препоръчал до края на януари и първата седмица на февруари да ограничат драстично контактите си.
В половин България и в цяла София обстановката не и идеална за придвижване, трябва да се съобразяваме с това. Отделно всеки от нас трябва да избягва контакти с видимо болни, които несъобразително се раздвижват напред-назад.
- Има ли достатъчно ваксини и ваксинират ли се хората?
- Всяка година вдигаме бройката на ваксините, които осигуряваме по националната програма за над 65-годишните граждани – те са напълно безплатни и почти винаги се изчерпват. На свободния пазар има всякакви ваксини и човек може да си ги купи. И гражданите си купуваха, в края на ноември 2024 г. бяха изкупили доста дози. Е, в момента количества няма, изчерпани са. Помолили сме фирмите производители да ни дадат по-големи количества, за да може желаещите да се предпазят.
Източник: Уикенд
Коментирай