ДАНС отхвърли критиките на бившия премиер Кирил Петков, който по-рано днес констатира, че нашето контраразузнаване научило от македонското за шпионската дейност на свещениците от Руската църква и чак след това се задействало да ги експулсира. Петков препоръча службата да заработи по истински начин и проактивно, защото иначе поставя под риск риск за националната сигурност.

 

Контраразузнавателната агенция квалифицира изказването му като некомпетентно, невярно и подвеждащо и излезе с нарочна позиция до медиите. 

 

Безотговорно и опасно е когато политици и псевдоексперти коментират и дават оценки на елементи от дейността на ДАНС, се посочва в позицията на контраразузнавателната ни агенция, разпространена до медиите.

 

В интервюто Кирил Петков заяви: "За съжаление, отново първо чужди служби трябваше да открият, че имаме поредния шпионин в България. И след това нашите служби реактивно направиха това, което направиха".

 

"Ако днес вече знаем, че той е бил шпионин на руските служби, той е бил шпионин на руските служби от 5 години. Всъщност това е нещото, за което говорим през цялото време. Че докато не заработят българските служби по истински начин, по проактивен начин - реално националната сигурност е под риск. Не може една Северна Македония да има по-добра информация за руските шпиони в България, отколкото нашите служби", добави лидерът на ПП, припомняйки, че РСМ обяви архимандрита Васион за руски шпионин.

 

Ето и пълния текст на позицията на ДАНС, провокирана от думите на Кирил Петков:

 

"Във връзка с изявления, направени днес, 23 септември, в телевизионен ефир, в които се съдържат некомпетентни, неверни и подвеждащи коментари по отношение на работата на Държавна агенция "Национална сигурност", заявяваме следното:

 

ДАНС реагира на Кирил Петков: Опасно е, когато псевдоексперти говорят за контраразузнаване

Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) е специализиран орган към Министерския съвет на Република България за изпълнение на политиката за защита на националната сигурност, чиито приоритети се задават от висшите органи на държавната власт (съгласно чл.5, ал.1 от Закона за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност). Спазвайки стриктно законите на Република България и възложените й от държавните власти задължения, в компетенциите на ДАНС е да извърши точна преценка и анализ за начина на тяхното изпълнение.

 

За изпълнение на законово определените си задължения служителите на ДАНС използват специални методи и средства, умения и качества, придобити в процеса на работа и надграждани ежедневно в специализирани обучения и в споделените дейности с партньорски служби. Изграждането на ефективен служител отнема години. Ежедневното натоварване и отговорността на всеки служител са огромни. Ресурсите на Агенцията са насочени към изпълнение на огромен брой законово регламентирани ангажименти.

 

Безотговорно и опасно е, когато политици и псевдоексперти коментират и дават оценки на елементи от дейността на ДАНС, без да разполагат с информация за тях и с цел придобиване на временни дивиденти, разпространявайки при това и класифицирана информация, която е защитена със закон.

 

Подобни изказвания са във вреда на сигурността на българските граждани и на държавата, уронват авторитета и доверието в българското контраразузнаване и затрудняват взаимодействието с чуждестранните партньори.

 

Службите за сигурност са имунната система на една държава и воденето им към разруха с думи и действия е пагубно за държавността и за гражданите. Нека вместо това се стремим към изграждане на култура на сигурност, към стабилност и просперитет на България.

Източник: dir.bg