Пламен Орешарски планира да се оттегли на 23 юли, но депутатите не бързат да му приемат оставкатаПламен Орешарски
попадна в куриозна ситуация в Парламента. След като месеци наред премиерът е тормозен да подаде оставка, се оказа, че няма кой да му я приеме. Групата на ГЕРБ за пореден път напусна парламентарното заседание, сърдити, че не мина искането им да бъде затварян всеки, който оповести невярна информация за банките, независимо в каква среда. Безумното искане предизвика доста активен обществен дебат, а граждани коментират из форумите, че политиците си играят на лов на вещици и имат за цел да отклонят вниманието от истинския поръчител на банковата атака. Междувременно обаче друг важен въпрос — оставката на премиера и правителството останаха на заден план. И не бе приета оставката на премиера. Пламен Орешарски дори се пошегува, че ще си подаде оставката, когато парламентът най-после благоволи да се събере, за да я приеме. [caption id="attachment_415064" align="aligncenter" width="300"]
Пламен Орешарски подава оставка, няма кворум да му я приемат[/caption] Вече сериозен, премиерът заяви, че смята да се откаже от поста си на 23 или 24 юли. Окончателното решение е през седмицата 21 — 27 юли да бъде гласувано разпускането на правителството и назначаването на нов кабинет. Както е известно след огромен политически и обществен натиск Пламен Орешарски и правителството му най-накрая решиха да подадат оставка. Останалите политически партии приветстваха решението, но въпреки това не бе събран достатъчно кворум в парламента. Мая Манолова дори си позволи да заяви, че вероятно групата на ГЕРБ е излязла вече във ваканция и летува на морето. И ще се върне, за да дебатира важните политически чак септември. След размяната на поредните реплики пред медиите, политическите групи пак се скараха и си обявиха бойкот, отказвайки да влязат в пленарна зала. В крайна сметка бе решено политиците да направят последен опит да съберат кворум утре. В противен случай парламентът може и да излезе предсрочно в лятна ваканция, тъй като депутатите така или иначе, не показват особен ентусиазъм за работа, или грижа да се заемат с проблемите на гражданите.
Коментирай