Здравеопазването е в криза и трябва да се подобри достъпа на хората до лечение, казват от ВМРО.
Председателят на ВМРО Красимир Каракачанов алармира, че проблемът със здравеопазването се задълбочава. Нужни са бързи и мащабни мерки, за да се осигури нормално здравеопазване за хората.
„Срещнах се със стотици хора, жители на малки населени места. Навсякъде ми поставят въпроса какво правим със здравеопазването. Без значение дали сме в Благоевградско, Плевенско, Варненско, Ямболско. Масово хората питат кой ще ги лекува и къде е държавата. Прави са! За три десетилетия експерименти в здравната система накрая стигнахме до там да няма кой да те прегледа, да ти предпише лечение и да ти помогне, когато имаш здравословен проблем, нуждаещ се от бърза реакция.“, дава примери лидерът на ВМРО.
„Здравната реформа ни докара до там, че цели области и общини де факто нямат адекватно здравеопазване. Няма лекари, няма медицински сестри, няма акушерки, няма лаборанти, няма санитари, няма шофьори на линейки. Нищо няма!“
Затова ВМРО излиза с конкретен пакет от мерки за подобряване на достъпа на хората до здравеопазване. Ключов фактор са хората. Без медици – няма здравеопазване!“, коментира още Каракачанов.
Ето защо ВМРО - Българско национално движение предлага повишаване на базовите възнаграждения на медиците:
• Определяне на втора категория труд за медицинския персонал в държавни и общински болници и ДКЦ, както и в спешната помощ.
• Създаване на законодателна рамка за заплащане в държавните и общински болници и диагностично-консултативни центрове (ДКЦ).
Минимални трудови месечни възнаграждения:
• Санитари и шофьори на линейки - 1500 лв.
• Медицински сестри, акушерки, лаборанти, фелдшери, парамедици – 3 000 лв.
• Лекари – 4500 лв.
• Доценти - 6000 лв.
• Професори - 8000 лв.
• Въвеждане на таван (максимално месечно възнаграждение) до 10 000 лева, като се премахне възможността от злоупотреба с избор на екип и случаите от по 80-90 хиляди лева месечно възнаграждение на едно лице.
• Частните болници, които не прилагат стандарта, няма да могат да получават финансиране от НЗОК.
• Задължителна работа в държавна или общинска здравна институция след завършване на Медицински университет или заплащане на сума за освобождаване от това задължение (реалната себестойност на медицинското образование е над 200 000 лева).
Отделно от това предлагаме програма за преференциален наем на общински и държавни жилища за медици, които работят в държавни и общински лечебни заведения.
Това са само част от мерките на ВМРО за достъпно и качествено здравеопазване!
Коментирай