“Случи се това, което според мен беше най-логичното решение за пенсиите – по никакъв начин да не се ощетяват най-уязвимите слоеве на населението“.
Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в кулоарите на народното събрание днес по повод решението на съвета за съвместно управление пенсиите да се индексират с 8.6% от 1 юли тази година.
Той благодари на всички участващи в управлението партии за диалога и направените компромиси.
„Изпълнявам ангажимента, който бях поел като министър – по никакъв начин да няма нарушаване на никакви социални придобивки, и това се случва без вдигане на каквито и да е данъци“, допълни още той.
Министър Гуцанов потвърди, че има уверението на министъра на финансите Теменужка Петкова, че ще бъдат намерени необходимите 417 млн. лв., за да бъде приложено т.нар. „швейцарско правило“ за индексиране на пенсиите от 1 юли 2025 г.
„Имаме тежко заварено положение и това беше възможно най-реалистичният бюджет“, каза Гуцанов.
Министърът на труда и социалната политика отрече първоначалното намерение за увеличаване на пенсиите от 1 юли с 5% вместо с 8.6%, колкото показват към момента разчетите по швейцарското правило, да са довели до трус в управляващото мнозинство.
„Ние от самото начало сме наясно, че това са три партии, които имат различни виждания и подобни ситуации ще има често. Въпросът е да има диалог и чрез него да се решават проблемите. Показахме, че в такива моменти може да се отстоява позиция на БСП – Обединена левица и заедно с това да имаме разбиране от останалите партии“, заяви Гуцанов.
Какво още каза министърът на труда и социалната политика, гледайте в репортажа на журналиста Анелия Дулева и оператора Симеон Крушков, ексклузивно за “Свободно слово”.
Източник: svobodnoslovo.eu
Коментирай