Отброяваме с вълнение малкото оставащо време до началото на националния конкурс "Най-красивата абитуриентка", в който отново ще могат да се включат всички абитуриентки от страната и чужбина. Надпреварата стартира през май, а в края на месец юни ще бъде известно и името на победителката.
Време е да разберем как един противоречив тренд отново намира своето място в модата и как той ще повлияе не само на тоалетите, обувките, чантите, но и на индустрията като цяло.
Кожата доминираше на модните подиуми за есен/зима 2025-26 г. - от Tory Burch в Ню Йорк и Simone Rocha в Лондон до Fendi в Милано и Miu Miu в Париж. И знаменитостите се присъединиха към модните подиуми, като Хейли Бийбър, Кендъл и Кайли Дженър, Тейлър Суифт и Риана дефилираха на различни събития в началото на годината, елегантни в палта от изкуствена и винтидж кожа.
Риана е почитателка на кожените палта и тоалети
За последен път кожата попадна в медийното внимание през 2017 г., когато Gucci обеща да се освободи от нея, повлиявайки на множество дизайнерски марки да последват примера ѝ. Този ход беше приветстван от защитниците на правата на животните, но след това се появи нов проблем: голяма част от истинската кожа беше заменена от синтетични алтернативи, които се добиват от изкопаеми горива. Като се има предвид напрежението, свързано с хуманното отношение към животните и околната среда, защо сега кожата отново е на мода?
Завърна се в началото на 2024 г. с появата на естетиката на "съпругата на мафиота"- показен, бляскав отговор на предходната сдържана, минималистична тенденция: скрито богатство.
Коженото палто е синоним на лукса
"Възраждането на исторически визии за съвременно облекло е естествена част от модния цикъл. Това е ескейпизъм, а кой не иска малко от него?", казва Наташа Радклиф-Томас, доцент по бизнес и предприемачество в университета Ravensbourne, Лондон. "Бях на срещата, в която бившият главен изпълнителен директор Марко Бизари обяви, че Gucci вече няма да използва животинска кожа в колекциите си, и си спомням каква невероятна промяна беше това за една италианска луксозна марка, където кожата беше толкова разпространен материал. Но темата за изкуствената кожа също е толкова сложна."
Радклиф-Томас добавя, че след решението на дизайнерските марки да забранят истинската кожа в колекциите си пазарът на изкуствена кожа се е развил от първите дни на "забавната" кожа - евтина, често в ярки цветове, която не се опитва да имитира истинската - до ново ниво на качество, при което повечето потребители не биха могли да направят разлика между истинска и изкуствена.
Производството на тъкани на основата на изкопаеми горива продължава да се увеличава в световен мащаб, като най-разпространен е полиестерът, на който се падат 57 % от цялото производство на влакна. Дори дрехите, произведени от рециклиран полиестер, са проблематични, тъй като моделът не е кръгов. Огромното мнозинство от тях се изработва с помощта на пластмасови бутилки - а не на стари текстилни изделия - което означава, че не могат да бъдат рециклирани отново и най-вероятно в даден момент ще се окажат на сметището.
Един от начините да предпазим изкуствената кожа от депониране или да забавим крайната ѝ дестинация е да я запазим в обращение. Във фирмите за отдаване на модни облекла под наем търсенето на палта от изкуствена кожа и вълна се е увеличило още преди последните ревюта на модния подиум.
Тейлър Суифт върна коженото палто на сцената
Лондонският лейбъл Charlotte Simone - чиито палта от изкуствена кожа са носени от Тейлър Суифт, Дуа Липа и Мадона - е третата най-наемана марка при палтата и якетата. "По-висококачествената и добре изработена изкуствена кожа, особено от дизайнерски марки, е по-дълготрайна, което означава, че е по-вероятно да бъде предавана, препродавана или наемана, вместо да бъде изхвърляна", казва пред Би Би Си Ешита Кабра-Дейвис, основател и главен изпълнителен директор на By Rotation.
Очаква се световният пазар на дрехи втора употреба да достигне 367 млрд. долара до 2029 г., като през 2024 г. броят на клиентите, които са си купили дрехи втора употреба, ще бъде рекорден.
Тази година, след като бяха показани колекциите за есен/зима 2025-26 г., в платформите за отдаване под наем и онлайн търговците на дребно рязко нараснаха търсенията както на истинска, така и на изкуствена кожа.
Поколението Z не се притеснява да купува или наема тоалети от истинска кожа
Промяна на вкусовете
Холи Уоткинс, собственик на винтидж бутик, казва, че през последните няколко години е наблюдавала значителна промяна от продажбата на истинска кожа към изкуствени алтернативи в отговор на променящите се вкусове и изисквания на клиентите си. "Продавам истинска кожа само ако е суперспециален винтидж артикул, на който не мога да откажа, или има сваляща се яка или друг детайл или украса", казва тя. "Лично аз нямам проблем със старата (истинска) кожа - по-добре е да удължим живота ѝ, отколкото да я изпратим на сметището. Имам по-голям проблем с полиестера, тъй като той никога няма да се разгради."
Много бутици никога не са спирали да продават истинска кожа, както стара, така и нова, а по-младите купувачи допринасят за бума на тази тенденция.
"Модата се обърна към кожата. Младите клиенти искат повече" - това беше заглавието на скорошна статия в Wall Street Journal - и изглежда, че поколението Z е водещо във възраждането на винтидж кожите. Madison Avenue Furs, най-големият купувач на употребявани кожи в САЩ, съобщава за значителен ръст в продажбите, особено на употребявани изделия. "Видяхме, че колежаните идват да купуват кожи, което не сме виждали от години", казва Лари Коуит, собственик на Madison Avenue Furs. "Съпоставката на винтидж кожите с новите беше проблем за много от по-младите купувачи и - от етична гледна точка - те не се притесняваха от винтидж кожите."
Клиентите купуват винтидж кожи, казва Коуит, включително норки, лисици, залагайки на обемни силуети - от марки като Christian Dior, Fendi, Oscar de la Renta, Prada и YSL.
На модните подиуми по време на последните седмици на модата голяма част от кожите бяха изкуствени, въпреки че сред заглавията на Седмицата на модата в Париж беше палто от норка, изработено от истинска винтидж кожа на Gabriela Hearst, дизайнерски лейбъл, който се позиционира като "лукс със съвест".
Защитниците на правата на животните не приемат аргумента. "Независимо кога е нанесена щетата, винтидж кожата си остава дреха, направена от кожата на ненужно убито и затворено в клетка животно", казва Ема Хокансон, основателка на организацията Collective Fashion Justice. "Тя е постоянен символ на човешкото превъзходство над другите животни и ние не трябва да приемаме това през 21 век, когато имаме безброй други възможности без експлоатация на животни, убиване на диви животни или фабрично отглеждане."
Сред алтернативите от ново поколение на кожата, произведена от изкопаеми горива, и на истинската животинска кожа е Savian - 100% растителна кожа, изработена от коприва, лен и коноп с произход от Европа и произведена в Италия. Разработена от компанията BioFluff, Savian е пусната на пазара под формата на палто с дълги ръкави от Стела Маккартни по време на COP28 през ноември 2023 г., а по-късно, през 2024 г., е използвана от датската модна марка Ganni за създаването на колекция чанти за Седмицата на модата в Копенхаген.
"Работим с няколко модни марки от луксозния, съвременния и достъпния пазар, за да разработим материали, които са подходящи за техните нужди", казва съоснователят на BioFluff Рони Гамзон, като добавя, че разходите остават предизвикателство за по-широкото внедряване на материали от ново поколение. "Толкова много марки разчитат на евтини синтетични материали, произвеждани масово в Далечния изток, което прави невъзможно за нас да се конкурираме единствено с цените."
BioFluff е част от La Maison des Startups - програма на LVMH, която подпомага ускоряването на внедряването на нови решения в портфолиото й от марки, включващо Louis Vuitton, Christian Dior, Fendi и Céline. От друга страна, LVMH помага и за финансирането на Международната федерация за кожи, като плаща 300 000 евро за членство във Furmark - глобална система за сертифициране и проследяване на истинска кожа.
Роби Уилямс има богата колекция от екстравагантни кожени палта
Аргументът, че синтетичната кожа оказва по-голямо въздействие върху околната среда от истинската, се оспорва от научно изследване от 2013 г., в което се сравнява въздействието на палтата от естествена кожа от норки с това на палтата от изкуствена кожа и се установява, че производството на естествена кожа от норки има най-голямо въздействие върху климата.
Когато това проучване се разглежда заедно с два други факта - приблизително 100 милиона животни се убиват заради козината им и всяка година в световен мащаб се произвеждат над 100 милиарда броя дрехи (като 65% от тях се озовават на сметището в рамките на 12 месеца) - оправдано ли е изобщо производството на нови кожени дрехи?
Въпросът никога няма да получи еднозначен отговор. Мнозина твърдят, че изработването на палта, тоалети, обувки, чанти от естествена кожа е дори част от културата и традициите на определени общности.
"За много култури на коренното население животинските кожи са част от тяхното наследство, което се използва за церемониално и ежедневно облекло, и аз мисля, че има достатъчно аргументи да уважаваме този избор", категорична е Наташа Радклиф-Томас.
А какви аргументи има модната индустрия?
Естествената кожа символизира престиж и лукс и е изключително приятна за носене, а с времето качествата й се подобряват и тя става по-мека и дори по-привлекателна, което обяснява и новия тренд да бъдат купувани или наемани облекла втора употреба. Благодарение на естествените колагенови влакна се осигурява по-добра издръжливост и трайност на продуктите изработени от естествена кожа. Тя се нуждае единствено от редовно почистване с чиста, влажна кърпа, за да запази вида за си за изключително дълго време. Естествената кожа издържа между 10-20 години, в някой случаи дори и повече.
Изкуствената кожа и бъдещето
Изкуствената кожа се произвежда чрез нанасяне на восък, боя или полиуретан върху текстилна основа, имитирайки естествената кожа. Обичайни основи са полиестер, памук, найлон или вискоза. Съществуват два основни вида: полиуретанова (PU) и поливинилхлоридна (PVC) изкуствена кожа. PVC кожа се произвежда в САЩ от 1940-те години, използвана първоначално за обувки и автомобилни интериори. През 50-те години индустрията започва разработката на полиуретан за по-широка употреба.
Изкуствената кожа се произвежда машинно, което гарантира равномерната тъкан и цвят. Може да бъде изработена във всеки цвят и е доста устойчива на избледняване. Но нейният "живот" продължава не повече от една трета от този на естествената. С течение на времето тя се нацепва и олющва, което я прави неизползваема. Освен това при нея не може да се забележи блясъка и аромата на естествената кожа.
Междувременно към дебата за бъдещето на модата и индустрията се присъединява и науката. В лабораториите на дизайнера Ингвар Хелгасон се разработват кожи от стволови клетки, а Faux Fur Institute, ръководен от Арно Брюноа, създава нови фибри с 40% растителни съставки. Това е част от усилията за намаляване на зависимостта от петрол и разработване на безопасни методи за рециклиране и преобразуване на синтетични материали в енергия. Специалистите реагират на критиките срещу изкуствените кожи с иновации, насочени към устойчивост и екологично съобразяване.
Фактите за естествената кожа
Кожената промишленост всъщност е един от най-малките сектори в европейската икономика. С приблизително 1600 фабрики за кожа в него работят около 33 000 работници, което прави индустрията почти невидима.
Въпреки скромния си мащаб, тези 1600 фабрики за кожа генерират близо 8 милиарда евро оборот, което прави Европа най-големия доставчик на луксозна кожа в света и представлява 30% от оборота на световната кожена индустрия.
Процесът на превръщане на сурови кожи в завършена кожа е впечатляващ бизнес модел, демонстрирайки устойчивост и икономическа ефективност. Чрез повторно използване на 1% от икономическата стойност на животните (животински кожи, които иначе биха били изхвърлени в кофата за боклук), кожарите създават устойчив материал, който движи както икономическия, така и социалния растеж, като се интегрира перфектно в модела на кръговата икономика.
Кожата е и естествено биоразградима. Като естествен продукт, той ще се биоразгради в типично депо за отпадъци в рамките на 10 до 50 години, за разлика от материалите на основата на пластмаса като "веганска кожа", които могат да отнемат над 500 години, за да се разградят.
Ще замени ли някога изкуствената кожа естествената?
Изкуствената кожа, макар да не е в състояние напълно да замени естествената, играе значима роля в модната индустрия. Продуктите от изкуствена козина предлагат устойчиво решение за разширяване на модните възможности, като правят висшата мода достъпна чрез масово производство. От дизайни до оформящи дрехи, модната индустрия винаги е била в състояние да намери начини да помогне на потребителите да я "фалшифицират".
Източник: dir.bg
Коментирай