Изкуствената кожа е по-евтина и е по-издръжлива синтетична алтернатива на естествената кожа.
Тя се използва за облицовка на мебели, автомобилна тапицерия, чанти, колани, портфейли и прочие. На английски език има една дума “pleather”, която е комбинация между plastic и leather. Изкуствената кожа от този тип е полиуретанова или винилна. Освен тези два вида има ми микровелур изкуствена кожа. И трите вида са от семейството на изкуствената кожа, но имат нужда от различна поддръжка и различни нужди от почистване. Ето за това е важно да поглеждаме етикет, кутията, упътването, въобще някаква инструкция, за да разберем какъв тип е изкуствената кожа, с която разполагаме. Ако искате да знаете как се обработват различните видове изкуствена кожа, продължете надолу.
1. Как се поддържа кожа от полиуретан
1.1 Почистването на полиуретанова кожа трябва да става всяка седмица с микрофибърна кърпа, за да не се натрупва прах. Изберете по-дебело, вълнено микрофибърно парче плат, което ще привлече и премахне всичката прах/ 1.2 Направете разтвор от вода и сапун, като използвате мек течен препарат. Нежно забършете кожата, като използвате само гъби, които са неабразивни. Повторете процедурата докато видимо не почистите замърсяванията. 1.3 По-силните петна се напръскват с почистващ препарат от общ вид на алкохолна основа. Той ще има по-голям шанс да почисти петна, които са различни от кал и храна, за пример. 1.4 Изплакнете изкуствената кожа изцяло с топла и чиста вода и чиста гъба. Уверете се, че ще почистите всяка една пролука, за да няма места, където сапун или мръсотия да засъхне в порите или пукнатините. 1.5 Почистете цялата повърхност със суха кърпа, която не е мъхеста. 1.6. Когато се появи зацапване, изчистете го веднага със суха кърпа. Полиуретановата изкуствена кожа е устойчива на вода, но все пак може да диша. Това значи, че петната лесно могат да проникнат в порите на тапицерията. 1.7. Ако успеете да засегнете тапицерията с мастило, пастели, молив или нещо в този ред на мисли, за да почистите натъркайте със спирт. Потопете парче плат в спирта и просто търкайте с кръгови движения. Има шанс спиртът да се нуждае от няколко минути, за да почисти петното. Използвайте спирта внимателно, особено върху кожи от тъмен цвят, защото той може да накара тапицерията да избелее. 1.8. Ако всичко до тук не проработи, то имате нужда от химическо чистене на вашата полиуретанова тапицерия. Препаратите за химическо чистене работа много добре на този тип изкуствена кожа, защото тя може да диша. 1.9. За да премахнете миризми от полиуретанова изкуствена кожа в koji.bg, вие трябва да я сушите на въздух. Повечето от миризмите ще изчезнат с времето. Увийте кожата във вестник и оставете всичко така за 2-3 дни, ако миризмата не иска да се махне. Ако и в този случай миризмата остане, смесете две части топла вода с една част дестилиран бял оцет. Напръскайте част от кожата със сместа и забършете с мека кърпа, за да помогнете на „препарата“ да проникне в порите. Оставете на въздух кожата, за да се изсуши правилно след като сте третирали цялата площ.
2. Как се поддържа винилена изкуствена кожа
2.1 Тук отново трябва да си служите с микрофибърни кърпи, за да премахвате прахта всяка седмица. 2.2 Отново трябва да направите смес с топла вода и течен сапун за п очистване. Натъркайте повърхността, но и гърбът от винил с гъба, докато почистите видимо. Винилената кожа се прави от слой PVC, който се прикрепя към гъвкав слой памучен плат за основа. Трябва да изчистите и двете страни. 2.3. За изплакване може да използвате чиста вода, която да напръскате спокойно, тъй като винилът също се слави с устойчивост към вода и влага. 2.4. Сушенето на винилът трябва да е естествено и по възможност на открито. Ако чистите кожа от винил, обърнете я с вътрешната част навън, за да може памучната част да изсъхне първо. След като това стане, обръщате от другата страна и чакате винила да изсъхне. 2.5 Петната от естествена кожа от винил се махат посредством спирт или спрей за коса. Намокрете парче плат със спирта и просто нанесете върху замърсяването. Ако петното е устойчиво, може да има нужда да повторите процедурата няколко пъти. След като почистите повърхността е добре да изплакнете с вода, тъй като със сигурност ще има остатъци от алкохола. 2.6 Полирайте кожата от винил със спрей на основа на силикона. Тези спрейове са налични в магазините за автомобилни консумативи. Главното им предназначение е да полират PVC тапицерията в автомобилите. 2.7 Когато кожата не се използва, трябва да я съхранявате отделно от други материи, особено от памук. С времето, винилът започва да се руши, в следствие на което отделя етилен газ, който се свързва с естествените влакна с времето. Съхранявайте кожата от вини в найлонова чантичка. 2.8 Никога не използвайте химическо чистене за почистване на изкуствена кожа от винил. Повърхността ще стане груба и неприятна.
3. Поддръжка на микровелурена изкуствена кожа
3.1 Микровелурът не прави изключение за седмичното почистване. Трябва да премахвате мъх, прах, косми от домашни любимци и всякакви нечистотии. Причината за това е, че малки частици от мръсотията могат да се прикрепят към повърхността и да причинят износване и разкъсване. Отделете нужното внимание на отворите, където мръсотията се натрупва най-често. Микровелурът е създаден, за да имитира власинките и издигнатостта на естествения велур. Тази изкуствена кожа не е водоустойчива като PVC кожата и трябва да се поддържа много внимателно. 3.2 Дръжте микровелура далеч от пряка слънчева светлина. Микровелурът избелява много бързо, особено, ако е използван за мебелировка или облекло 3.3 Петната трябва да се чистят много бързо с плат, който не е мъхове. Микровелурът абсорбира водата, което значи, че колкото по-скоро премахнете някоя нечистотия, толкова по-малък е шансът тя да попие в него. 3.4 Отделни замърсявания могат да се почистват и с малки количества сапунена топла вода. Препаратите за съдове са идеално за премахване на мазни и мокри петна. Поставете малко върху парче плат и натъркайте петното, докато то излезе. Когато почиствате микровелур трябва да използвате възможно най-малко вода. Тя може да проникне в „лигавицата“ или в основата, ако стои прекалено много време. 3.5 Изплакнете петното с вода, но използвайте сешоар, за да подсушите. Използвайте опцията за хладен въздух! 3.6 Сресвайте микровелура леко, с найлонова четка, след почистването, Това би подпомогнало възвръщането на естествения вид на власинките. Може да се наложи да почистите микровелура с почистващ препарат за тапицерия на всеки няколко месеца. Настилката е склонна към оцветяване и други щети причинени от стоящите върху нея предмети. Всяка година трябва да почиствате микровелура с професионален препарат за почистване. Такъв препарат ще намерите в Интернет, в супермаркета, в магазините за домашни потреби. Проверете на листовката или на етикета, дали препаратът е подходящ за микровелур.
Коментирай