Всички райони в България и почти всички малки и големи селища имат своите свещени места. Те са много древни, а някои от тях се откриват пред изненаданите погледи едва през последните години.
За повечето се смята, че са тракийски, но може би са много по-древни. Малко Търново е един от най-богатите на светилища райони. Въпреки, че днес по неговите свети земи бродят бежанци, Странджа е все така силна, магична и гордо смирена. Наред с Мишкова нива, Градището, пещерата на Св. Марина, тук има и по-малки и неизвестни свещени места, известни предимно на местните хора.
Светилището Камъка е защитена област от 1981 г. Смята се, че преди 2 500 години, тук траките посрещали изгрева на Бога Слънце и изпълнявали своите ритуали. Намира се в местността Каменска бърчина на 10 км. от Малко Търново в посока Царево до пътя за село Граматиково. Простира се върху два декара.
За соларните скални кръгове тук се предполага, че са използвани за жертвоприношения на Звездата куче Сириус. Това може и да няма нищо общо с истината, но каква е тя, остава тайна.
Според древни митове и легенди, Сириус е едно от местата в безкрайния космос, откъдето са дошли на земята създателите на хората – извънземни, надарени с божествени качества. Хората ги смятали за богове. Пристигналите ускорили еволюцията на човека и научили хората на всички полезни знания и умения.
Светилището представлява комплекс от интересни образувания на редки за Странджа конгломератни скали. Една от тях е с формата на гъба, в чиято основа има тесен процеп – тукашното Провирало, за което се вярва, че избавя от болести всеки, който успява да се промуши през него.
Некрополът в местността Пропада все още не е достатъчно проучен и е привлекателен за иманярите.
Източник: Уикенд
Коментирай