Само 2 години след окончателното му осъждане за убийството с нож на 15-годишния ученик Георги Игнатов в Борисовата градина през 2015 г., убиецът Йоан Матев е напът да излезе предсрочно от пандиза за бруталното престъпление. Скъпо платените адвокати на Йоан, чийто баща Ивелин бе дългогодишен шеф на паспортния контрол на ГКПП „Калотина“, са подали искане за неговата пълна амнистия. Искането предстои да бъде гледано в Софийския градски съд, след което и пред апелативната инстанция.
Оказва се, че митничарският син Йоан Матев има право по буквата на закона да излезе на свобода, макар и осъден за убийство тъй като вече е излежал половината от присъдата си. През лятото на 2028 г. касапинът от Борисовата градина беше осъден окончателно на само 6,5 години затвор, тъй като е убил Георги, докато е бил непълнолетен. Йоан, днес на 27-годишна възраст, прекара повече от2 години в следствения арест, а след това дълго време беше под домашен арест. По закон това време се приспада от окончателната присъда.
Очертаващата се скорошна съдебна амнистия и предсрочно освобождаване от затвора на Йоан Матев е напът да предизвика огромно възмущение както у близките на убития ученик Георги, така и в обществото заради очеизваждащата липса на справедливост.
Съдебната сага с Йоан Матев се проточи повече от 6години, като на първа инстанция. Софийският градски съд скандално го оневини за убийството на ученика Георги Игнатов с решение на двама от съдебните заседатели и от младшия съдия в състава. Тяхното мнение надделя над това на председателя на съда Руси Алексиев – изключително рядко срещана практика в съдебните среди Още тогава тръгна упорит слух, че родителите на подсъдимия са платили колосален подкуп на съдиите за оправдателна присъда. Впоследствие Апелативният съд все пак, осъди Йоан на 6.5 години затвор, а през лятото на 2023 г. присъдата му беше окончателно потвърдена от Върховния касационен съд и Матев беше вкаран в затвора.
На 2 юни 2016 г. деветокласникът от Математическата гимназия Георги Игнатов умира на пейка в Борисовата градина, прободен няколко пъти с нож в гърдите и в корема броени минути преди траурните сирени в памет на Христо Ботев да засвирят в София.
Момчето има среща в парка със свои съученици, предварителната им уговорка е да се срещнат на пейките зад сектор „В“ на националния стадион „Васил Левски“.
„Георги ми позвъни по телефона в 11.43 ч. Каза ми: Лора, моля те ела, наръгаха ме!“. Тръгнах към алеята към Конната база. Видях го да лежи по гръб на една пейка. Портфейлът му беше отворен, а до него имаше тесте карти.
Георги се давеше с пяна на устата, гледаше в една точка и си държеше ръката върху корема, откъдето бликаше кръв. Издаваше ужасяващи звуци, опитваше се да си поеме въздух.
Държах го за ръката, а той гаснеше пред очите ми... Дойде наш общ приятел, после полиция и линейка. На лекарите им трябваше само минута, за да констатират, че той е мъртъв“, разказа в съдебната зала Лора Крашевска, приятелката на убития Георги. Нейният разпит пред съда се състоя чак през 2018 г., почти 3 години след смъртта на 15-годишния тийнейджър.
Именно непълнолетната Лора, заедно с друго момиче на нейната възраст, а не десетките разследващи полицаи, мобилизирани да разкрият извършителя на убийството в Борисовата градина, хващат дирите на Йоан Матев. През есента на 2016 г. с момичето се свързва ученичката от частната столична езикова гимназия „Езиков свят“ Стефания Коларова, която съобщава, че окървавеният младеж, тичащ по тротоара на бул. „Драган Цанков“, минути след като Георги е намушкан с нож, е бившият ученик от елитното частно школо Йоан Матев. Стефания предава на Лора цяла папка със снимки на Йоан, описва как той е бил разпознат от десетки ученици като окървавения бегач от видеото и разказва, че дни след инцидента в Борисовата градина той внезапно напуска гимназията „Езиков свят“.
Макар Лора веднага да сигнализира в полицията, заподозреният Йоан е арестуван 605 дни след убийството на Георги в Борисовата градина – на 22 февруари 2017 г. Паралелно с Йоан е задържан и неговият брат Марсел, който издава родственика си по време на 4-часова беседа с криминалния психолог Мария Раданова.
Според разказа на Марсел в деня на убийството на Георги той и брат му имали тренировка по тенис в Борисовата градина. Йоан обаче казал, че отива да се поразходи и повече от час не се появил на кортовете. Върнал се с други дрехи, а в съблекалнята казал на брат си, че направил огромна глупост – намушкал с нож момче, на което искал да вземе парите, а всичко станало за секунди и напълно инцидентно.
Веднага след убийството Йоан побягнал по бул. „Драган Цанков“, като първата му работа била да се отърве от ножа. 17-годишният тогава Матев скрива хладното оръжие в шахта досами сградата на БНР. По щастливо за него стечение на обстоятелствата шахтата попада в т. нар. „мъртва зона" на охранителните камери. След това се преоблякъл и изхвърлил в контейнер за боклук край столичен търговски център маратонките и дрехите, с които е бил при нападението над Георги. Ножът е открит от полицаите в шахтата, посочена от Марсел. И макар че ДНК експертиза не можа да бъде изготвена заради липсата на годен материал върху ножа, престоял почти 2 г. в шахта, съдебномедицинската експертиза установи, че откритият нож е оръжието на престъплението.
Поразителен гаф ли е на криминалистите, че не са съумели да разкрият почти 2 години самоличността на непълнолетен ученик, заснет от камера за видеонаблюдение посред бял ден в центъра на София? Само часове след като Георги бе намушкан смъртоносно с нож в Борисовата градина, от полицията разпространиха видеокадри, на които ясно се вижда лицето на тичащ младеж с окървавено слепоочие. Видеото бе излъчвано дни наред по всички телевизии, вестници и сайтове публикуваха снимката на заподозрения убиец в продължение на месеци. И въпреки това нито един официално постъпил сигнал до МВР!
В деня след задържането на Йоан Матеви шумното медийно оповестяване на новината, че убиецът от Борисовата градина е арестуван, Мирослав Паскалев, баща на най-добрия приятел на убития Георги, открито застъпи версията, че полицията и учителите на Йоан са го прикривали заради неговия баща Ивелин Матев – дългогодишен граничен полицай на ГКПП „Калотина“, издигнал се до началник на паспортния контрол.
След задържането на Йоан през февруари 2017 г. десетки негови бивши съученици от частната гимназия „Езиков свят" са разпитани от полицията, почти всички признават едно и също – в училището разпознали Йоан Матев като бягащия окървавен младеж от Борисовата градина само часове след убийството на Георги.
Някои от младежите си спомнят, че Йоан се е появил в училището късно следобед в същия ден на убийството и имал кръв по главата, която старателно измил на мивката в школската тоалетна.
Директорката на частната гимназия обаче наредила на всички ученици за нищо на света да не коментират подозренията. си относно Йоан. Заместник директорката Весела Дренчева, както и други педагози, също внушили на своите възпитаници, че е недопустимо на база голословни твърдения да се обвинява млад човек в убийство.
След убийството на Георги, Йоан Матев и по-малкият му брат Марсел спират да посещават училището „Езиков свят“, като Йоан даже не си взима дипломата за завършено средно образование. Въпреки че остава без тапия, Матев е приет за студент по право в Благоевградския университет. Освен че сменя училището и града, Йоан Матев променя и външността си. Пуска си брада и започва да тренира културизъм. Набързо натрупва мускулна маса чрез стероиди и хормон на растежа и за няколко месеца прибавя близо 30 кила към теглото си, така че да не бъде случайно разпознат в Благоевград като „беглеца с окървавено чело от Борисовата градина“. Когато на 22 февруари 2017 г. полицията го арестува за убийството на деветокласника Георги, външният му вид коренно се различава от този на бягащото момче по бул. „Драган Цанков“.
Десет години след жестокото и хладнокръвно убийство на Георги Игнатов, почернените му родители ще трябва да преглътнат и предсрочното освобождаване от затвора на неговия убиец Йоан само две години след като той беше въдворен в пандиза. А на този фон от МВР и прокуратурата твърдят, че са повели безкомпромисна война с новото опасно явление – непълнолетни престъпници, наричани. „локали“,
източник: Уикенд
Коментирай